Uczelnia wykształci pracowników dla chemicznego giganta. Jest porozumienie

Z kraju

Grupa AzotyGrupa Azoty Police podpisała porozumienie z Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie i technikum w Policach

Nowe kierunki kształcenia przyszłych pracowników Grupy Azoty Police powstaną w technikum w Policach i na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Strony podpisały w tej sprawie porozumienia - poinformował spółka.

Jak poinformowały służby prasowe Polic, porozumienia z ZUT i Technikum Zawodowym w Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach w sprawie dedykowanych kierunków mają ścisły związek z największą inwestycją w historii polskiej chemii ciężkiej - budową w Policach instalacji do produkcji propylenu za 1,7 mld zł według najnowszych technologii.

Na ZUT powstanie specjalizacja Inżynieria Procesów Wytwarzania Olefin na kierunku Inżynieria Chemiczna i Procesowa. Natomiast uczniowie polickiego Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza będą mogli kształcić się w kierunku technik technologii chemicznej.

Budowa w tym roku

Powołana do realizacji budowy nowej instalacji dla Polic spółka celowa PDH Polska, sfinansuje wraz z Grupą Azoty Police wyposażenie laboratoriów Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT w Szczecinie. Studenci nowej specjalizacji będą mieli również możliwość odbycia praktyk zawodowych w Zakładach Chemicznych "Police" S.A. Przy budowie instalacji pracować będzie około tysiąca osób. Po uruchomieniu produkcji na stałe przy niej ma pracować około 200 osób. - Dzięki porozumieniu z ZUT będziemy mogli przyjmować do pracy młodych ludzi kształconych specjalnie pod kątem tej inwestycji, co na pewno ułatwi pełne wykorzystanie jej możliwości - podkreślił prezes Polic Krzysztof Jałosiński. Na mocy porozumienia, także uczniowie technikum będą mieli możliwość odbycia praktyk zawodowych w polickich zakładach. Budowa instalacji ma ruszyć w tym roku.

Wzrost zatrudnienia

Jak mówił wcześniej PAP wiceprezes polickiej spółki Rafał Kuźmiczonek, firma zakłada, że gdy ruszy produkcja propylenu, stan zatrudnienia zbliży się do poziomu blisko 2,5 tys. pracowników. Obecnie w Policach pracuje ok. 2,3 tys. ludzi. Przy budowie nowej instalacji zatrudnione zostaną firmy kooperujące z Policami. Będą to firmy wewnętrzne jak i zewnętrzne, głównie z branży mechaniczno-budowlanej. Firma nie wyklucza też współpracy z największymi instytutami chemii w kraju, tak by wykorzystać maksymalnie myśl naukową przy powstaniu inwestycji i jej późniejszym funkcjonowaniu - podkreślił. Instalacja ma ruszyć w 2019 roku. Rekrutację nowych pracowników może się odbywać już pół roku wcześniej.

Jedna z największych firm

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. jest jedną z największych firm chemicznych w Polsce wchodzących w skład Grupy Azoty SA. W 2014 r. przychody Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. wyniosły 2,4 mld zł przy zysku netto na poziomie 83 mln zł.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Grupa Azoty