Przegląd prasy. Prawie 10 miliardów złotych wysłali do swoich domów obcokrajowcy pracujący w Polsce

Z kraju

ShutterstockUczciwą pracą cudzoziemcy się bogacą

W pierwszej połowie roku obcokrajowcy pracujący w Polsce wysłali do swoich ojczyzn 9,6 miliardów złotych - podał Narodowy Bank Polski. To o 62 procent więcej niż w pierwszym półroczu 2016 roku.

Wartość transferów za granicę, których dokonali w pierwszej połowie roku zatrudnieni u nas cudzoziemcy, rośnie skokowo od kilku kwartałów - pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".

Po rekordowych trzech pierwszych miesiącach tego roku, gdy z Polski wypłynęło 4,3 mld zł, kwiecień, maj i czerwiec były jeszcze lepsze.

Z danych NBP opublikowanych wczoraj wynika, ze w II kwartale zagraniczni pracownicy zarobili i przekazali do domów kolejne 5,3 mld zł. W sumie za cała pierwszą połowę roku to już 9,6 mld zł - o 62% więcej niż w pierwszym półroczu 2016 r.

Transfery rosną, ale też nie mogło być inaczej, bo nasz rynek pracy szeroko otworzył drzwi dla przybyszów, zwłaszcza z Ukrainy.

Oficjalne dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazują, że w pierwszej połowie roku polscy przedsiębiorcy wydali prawie 950 tys. oświadczeń o zamiarze zatrudnienia cudzoziemców. To o połowę więcej niż rok temu.

Prym wiodą pracownicy z Ukrainy: ponad 904 tys. oświadczeń w porównaniu do 640 tys. rok wcześniej - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock