Z kraju

Szykują się zmiany dla rodziców. "Będą funkcjonować w rozliczeniach za 2019 rok"

Z kraju

Andrzej Dmowski o mikrorachunkachtvn24bis
wideo 2/5

W systemie Twój e-PIT będą zmiany - zapowiedział dyrektor departamentu poboru podatków w Ministerstwie Finansów Dariusz Aniećko. Ulga na dzieci oraz ich dane mają automatycznie trafić do rozliczeń za 2019 rok.

- Cały czas doskonalimy tę usługę - poinformował Aniećko. Wyjaśnił, że od 15 lutego 2020 r. w usłudze udostępnione zostaną nowe formularze PIT-36 oraz PIT-28, a usługa zostanie w pełni zintegrowana z zewnętrznymi rejestrami, m.in. PESEL oraz szkolnictwa wyższego. Wyjaśnił, że chodzi o to, aby ulga na dzieci automatycznie pojawiała się w deklaracji wraz z danymi dzieci, które są nią objęte. - Te zmiany będą funkcjonować już w rozliczeniach za 2019 r. - poinformował dyrektor.

Twój e-PIT

Usługa Twój e-PIT funkcjonuje od połowy lutego 2019 r. Jak informuje MF, to automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Podatnik, który korzysta z tej usługi nie musi wypełniać wniosków ani składać deklaracji, aby rozliczyć swój podatek. Zeznanie podatkowe uzupełnione o dane zgromadzone przez administrację skarbową czeka na podatnika w wersji elektronicznej na Portalu Podatkowym. Zgodnie z zapowiedziami resortu finansów, od 2020 r. usługa będzie dostępna (z zastosowaniem do rozliczeń za 2019 r.) dla osób fizycznych, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą i składają PIT-36, PIT-36L oraz płacących zryczałtowany podatek dochodowy, tj. rozliczających się na PIT-28. Z ogłoszonych w maju przez Ministerstwo Finansów informacji wynika, że w rozliczeniach PIT za zeszły rok złożono - zarówno przez internet, jak i w formie papierowej - 19,9 mln deklaracji. Z tego 16,1 mln to deklaracje złożone elektronicznie, co było nowym rekordem. Spośród nich blisko 7 milionów zostało złożonych przez usługę Twój e-PIT. Wliczając w to wspólne deklaracje małżonków, z usługi skorzystało 8,8 miliona osób.

Autor: mp//bgr / Źródło: PAP