Rosja w tarapatach, metan na Marsie. Dziś w TVN24 Biznes i Świat

Z kraju


W środę na antenie TVN24 Biznes i Świat zastanowimy się, czy kurcząca się rosyjska gospodarka osłabi pozycję Władimira Putina. Będziemy też śledzić rynki w Rosji, po tym jak wczoraj wartość rubla i indeksy w Moskwie zanotowały mocne spadki.

Czarny wtorek

Dziś w TVN24 BiŚ będziemy obserwować wydarzenia na rynkach w Rosji. We wtorek rosyjska waluta ustanowiła nowe rekordy słabości: o godz. 15.13 czasu lokalnego (o godz. 13.13 w Polsce) za dolara płacono 80,1 rubla, a za euro - 100 rubli. Później rubel odrobił część strat. We wtorek zanurkowała też rosyjska giełda. Dziś od rana na rynku papierów wartościowych ceny akcji wyrażone w rublach spadają (indeks MICEX), a w dolarach (RTS) - rosną. O godz. 11 (godz. 9 w Polsce), czyli po godzinie handlu, MICEX osiągnął 1412,38 pkt. To o 2,21 proc. mniej niż na zamknięciu we wtorek. RTS wzrósł do 664,79 pkt., co stanowi o 5,66 proc. więcej niż we wtorek na koniec dnia.

Życie na Marsie?

Na naszej antenie powiemy też o amerykańskim łaziku Curiosity, który wykrył na Marsie metan. Ten gaz, który na Ziemi pochodzi prawie wyłącznie od organizmów żywych. Ponadto łazik wykrył inne molekuły organiczne w skałach - poinformowało czasopismo naukowe "Science".

Curiosity, który od sierpnia 2012 r. prowadzi badania wewnątrz liczącego 154 km średnicy krateru Gale, wykrył powtarzające się cyklicznie emisje metanu do atmosfery. Czy na Marsie istnieje lub istniało życie?

Autor: ToL//bgr / Źródło: PAP