TVN24 Biznes | Z kraju

Tłumy pod Tatrami. "Zakopane pęka w szwach"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Wakacje 2022. Piotr Henicz o sytuacji hotelarzy i restauratorów (wypowiedź z 1 sierpnia 2022)
Wakacje 2022. Piotr Henicz o sytuacji hotelarzy i restauratorów (wypowiedź z 1 sierpnia 2022)TVN24
wideo 2/5
TVN24Wakacje 2022. Piotr Henicz o sytuacji hotelarzy i restauratorów

Liczba turystów w Zakopanem podczas długiego sierpniowego weekendu była wyższa niż podczas Sylwestra - powiedział Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej (TIG). Zdaniem Wagnera w ostatnich dwóch tygodniach wakacji zainteresowanie wypoczynkiem pod Tatrami spadnie.

- Okolice 15 sierpnia to szczyt sezonu pod Tatrami i bezdyskusyjnie gości było nawet więcej niż podczas sylwestrowej nocy. Spodziewaliśmy się najazdu turystów, ponieważ w długi sierpniowy weekend, od wielu już lat, Zakopane pęka w szwach i to jest aksjomat, który nie złamał się nawet podczas pandemii COVID - wyjaśnił Wagner.

Jak zauważył członek zarządu TIG, o ile przedsiębiorcy - hotelarze i restauratorzy byli przygotowani na przyjęcie tak dużej liczby turystów, to zawiodły służby, ponieważ miasto pod Giewontem oraz dojazdy do atrakcji turystycznych stanęły w korkach. Sznur aut stał na przykład na drodze prowadzącej z Zakopanego w kierunku Morskiego Oka czy do popularnych term, nie mówiąc już o centrum Zakopanego.

Frekwencja w hotelach ma spaść

Podczas sierpniowego długiego weekendu nie tylko Zakopane były oblegane, ale wypełniały się również popularne kwatery prywatne w okolicznych miejscowościach, na przykład w Poroninie, Białym Dunajcu czy Witowie. Jak wyjaśnił Wagner, statystycznie gości było więcej niż na Sylwestra, ponieważ oprócz zapełnionych hoteli trzeba doliczyć zapełnione kempingi, turystów podróżujących kamperami, ale także i dodatkowe kwatery prywatne i domki letniskowe, które zimą są zamknięte.

- Spodziewamy się, że ze szczytu frekwencji turystycznej dość szybko obłożenie w hotelach i pensjonatach spadnie, a popyt na wypoczynek pod Tatrami gwałtownie się zmniejszy w ostatnich dwóch tygodniach sierpnia. Hotelarze już odnotowują mniejsze zainteresowanie końcówką wakacji, natomiast pozostaje duże zainteresowanie rezerwacjami dla grup zorganizowanych –szkoleniowych, konferencyjnych na wrzesień. Nie ma natomiast dużego zainteresowania rezerwacjami na wrzesień od turystów indywidualnych - przekazał PAP Wagner.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Artur_eM / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości