"Panuje moda na Polskę". Wśród zagranicznych turystów dominuje jeden kraj

Z kraju

Morawiecki o turystach w Polsce
wideo 2/3

12,5 miliona - tylu turystów od stycznia do końca maja tego roku skorzystało z noclegów w Polsce. Zdaniem prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej Roberta Andrzejczyka, panuje moda na Polskę zarówno wśród Polaków, jak i turystów zagranicznych. Nasz kraj najchętniej odwiedzają obywatele Niemiec.

Liczba turystów w Polsce, którzy od stycznia do końca maja tego roku skorzystali z noclegów, wzrosła o ponad 704 tysięcy do 12,5 miliona. Dla porównania w analogicznym okresie przed rokiem było to 11,8 miliona - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Oznacza to wzrost o 6 procent. Według Urzędu w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku z bazy noclegowej w Polsce, w obiektach liczących więcej niż 10 miejsc noclegowych, skorzystało 9,9 miliona turystów, z czego 7,7 miliona to goście krajowi, a 2,4 miliona - zagraniczni. Rok wcześniej było ich odpowiednio 9,3 miliona, 7,1 miliona i 2,2 miliona.

"Panuje moda na Polskę"

- Można powiedzieć, że panuje moda na Polskę zarówno wśród Polaków, jak i turystów zagranicznych - uważa Andrzejczyk. Jego zdaniem pozytywnie na turystykę krajową wpłynął ogólny wzrost zamożności naszych rodaków oraz rozwinięte programy socjalne. Szef POT powiedział, że za granicą jesteśmy postrzegani jako kraj bezpieczny, a także atrakcyjny turystycznie, oferujący wysoką jakość usług za przystępną cenę. - Efektem tego są ważne nagrody przyznane nam w ostatnich latach, między innymi nagroda wydawnictwa "Lonely Planet" dla jednej z najlepszych destynacji turystycznych czy trzecie miejsce przyznane przez użytkowników serwisu booking.com wśród najbardziej gościnnych państw świata - wyjaśnił. Atrakcjami najchętniej odwiedzanymi przez zagranicznych turystów są obiekty wpisane na listę UNESCO - dodał. Przypomniał, że Polska ma już ich 16 i pod względem liczebności znajduje się na 8. miejscu w Europie. Na początku lipca na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO zostały wpisane Krzemionki Opatowskie w województwie świętokrzyskim. - Wpływ na wzrost turystów ma także coraz bardziej zróżnicowana oferta kulturowa czy eventowa - chodzi o wydarzenia muzyczne, sportowe czy kulinarne, które przyciągają tłumy osób - wskazał. Polska to także nowoczesna baza hotelowa i ciekawe atrakcje turystyczne w bardzo konkurencyjnych cenach. Wszystko to - jak mówił - a także coraz większa liczba bezpośrednich połączeń czy wspólna promocja Polski z polskimi przedsiębiorstwami, w tym Polskimi Liniami Lotniczymi LOT czy Polskim Holdingiem Hotelarskim, wpływają na to, że Polska umacnia się w gronie 20 najchętniej odwiedzanych państw świata.

Zagraniczni turyści w Polsce

Z danych GUS wynika, że w pierwszych pięciu miesiącach tego roku najwięcej turystów zagranicznych korzystających z noclegów przyjechało do Polski z Niemiec - było ich 493,2 tysiąca.

Na drugim miejscu znaleźli się turyści z Wielkiej Brytanii, których przyjechało niemal 207,2 tysiąca. Trzeci w kolejności byli goście z Ukrainy - prawie 195,5 tysiąca osób. Najmniej turystów zdecydowało się do nas przyjechać z Tajwanu (4,6 tysiąca), a także z Hongkongu i Cypru. W pierwszych pięciu miesiącach tego roku udzielono turystom w Polsce 30,7 miliona noclegów. Rok wcześniej było to 28,8 miliona.

Z rządowych szacunków wynika, że w tym roku może paść rekord, jeśli chodzi o liczbę zagranicznych turystów, którzy przyjeżdżają zobaczyć Polskę. - W tym roku zakładamy, że liczba turystów, którzy odwiedzą Polskę, przekroczy 20 milionów. To są wstępne szacunki, to byłby rekord - mówił w czerwcu w rozmowie z TVN24 Dominik Borek, wicedyrektor Departamentu Turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Autor: mb / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock