Z kraju

Miliony turystów wybierają Polskę. Szykuje się nowy rekord

Z kraju

Polska może pobić turystyczny rekordtvn24
wideo 2/5

Czy w tym roku padnie rekord, jeśli chodzi o zagranicznych turystów, którzy przyjeżdżają zobaczyć Polskę? Wiele na to wskazuje. Materiał z programu "Polska i Świat" w TVN24.

- W tym roku zakładamy, że liczba turystów, którzy odwiedzą Polskę przekroczy 20 milionów. To są wstępne szacunki, to byłby rekord - powiedział Dominik Borek, wicedyrektor Departamentu Turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Według danych resortu w 2018 liczba turystów z zagranicy sięgnęła 19,6 mln, wobec 18,3 mln w roku 2017.

Dziś Polska jest 20. najchętniej odwiedzanym krajem na świecie. Ewa Kubaczyk z Polskiej Izby Turystyki wyjaśniała, że "Polska, przynajmniej według opinii gości zagranicznych, kojarzy się z bezpieczeństwem". Pod tym względem straciły inne kraje. - (Spowodował to) kryzys migracyjny, czy to, że niektóre kierunki bliskowschodnie były na tyle niestabilne, że Europejczycy przestali tam jeździć - wyjaśniła Kubaczyk.

Skuteczna jest też reklama Polski przez Polaków i tych cudzoziemców, którzy byli już u nas wcześniej.

Polskę promuje nie po raz pierwszy prestiżowy magazyn turystyczny Lonely Planet. W tym roku zaprasza wszystkich do Łodzi. - Polska rzeczywiście zaczyna, dzięki również rekomendacjom, odgrywać coraz większą rolę na mapie turystycznej Europy - podkreśliła Ewa Kubaczyk.

Zagraniczni turyści w Polsce

Z danych MSiT wynika, że obcokrajowcy najchętniej przyjeżdżają do Małopolski. Ten region wybiera 15,3 procent z nich. - Myślałem o Warszawie, ale wielu Polaków polecało Kraków, więc zacząłem od przyjazdu tutaj - powiedział turysta ze Stanów Zjednoczonych.

Oprócz Małopolski turyści z zagranicy chętnie wybierają Mazowsze (14,9 procent), Dolny Śląsk (10,6 procent), Pomorze Zachodnie (9,3 procent) i Pomorze (8,3 procent). - Polska jest inna, chcieliśmy czegoś nowego niż znowu jechać do Grecji - tłumaczyła turystka ze Szwecji.

- Wśród miast, czy powiatów najchętniej odwiedzanych, z największą liczbą turystów w obiektach noclegowych, to oprócz Warszawy, czy Krakowa, bo te dwa miasta są na najwyższych pozycjach, kolejny jest powiat kołobrzeski - wskazała Ewa Kubaczyk z PIT.

W ubiegłym roku najbardziej zatłoczone były hotele, pensjonaty, czy pensjonaty w województwie zachodniopomorskim. Większe zainteresowanie odnotowują nie tylko nadmorskie miejscowości, ale również stolica regionu - Szczecin.

- Ludzie czasem na pewno z ciekawości chcą zobaczyć miejsce, o którym słyszeli pozytywne opinie, ale jeszcze tam nie byli - powiedział Tomasz Wieczorek, kierownik Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Z danych ministerstwa sportu wynika, że sami Polacy coraz chętniej wybierają wyjazdy krajowe. Resort szacuje, że Polacy wydali w 2018 roku 27,7 miliarda złotych w związku z wyjazdami krajowymi. To więcej o 14,5 procent niż rok wcześniej.

OGLĄDAJ PROGRAM "POLSKA I ŚWIAT" W TVN24GO

Autor: mb / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock