TVN24 Biznes | Z kraju

"Trzynastki" trafiły już do 8,4 miliona emerytów

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Czy zostanie wprowadzona emerytura bez podatku? Marlena Maląg odpowiada
Czy zostanie wprowadzona emerytura bez podatku? Marlena Maląg odpowiada Polskie Radio
wideo 2/6
Polskie RadioCzy zostanie wprowadzona emerytura bez podatku? Marlena Maląg odpowiada

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował Polską Agencję Prasową, że tak zwana trzynasta emerytura do środy trafiła do 8 milionów 424 tysięcy 155 uprawnionym na kwotę 10 476 156 752,65 złotych. Prawo do dodatkowego świadczenia ma łącznie 9,8 miliona osób.

Prezes Zakładu Gertruda Uścińska podkreśliła w rozmowie z PAP, że aby otrzymać to dodatkowe świadczenie, nie trzeba składać żadnego wniosku. - "Trzynastka" przysługuje w wysokości najniższej emerytury, która obowiązujące od 1 marca. Otrzymają ją osoby, które do 31 marca 2021 r. mają ustalone m.in. prawo do emerytury lub renty - wyjaśniła.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Kto otrzyma świadczenie?

Przypomniała też, że od 13. emerytury nie dokonuje się potrąceń i egzekucji.

- "Trzynastkę" otrzymają osoby pobierające m.in. emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych - wyliczyła Uścińska.

Z kolei minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zaznaczyła, że "poczucie bezpieczeństwa, również bezpieczeństwa finansowego, to kwestia bardzo ważna dla praktycznie wszystkich i seniorzy nie są tu wyjątkiem".

- Trzynasta emerytura – po raz pierwszy wypłacona w 2019 r., a od 2020 r. gwarantowana ustawą – ma być takim pewnym i realnym wsparciem dla domowych budżetów emerytów i rencistów - zaznaczyła. I zauważyła, że wypłatom nie zagroziła nawet trwająca już od przeszło roku pandemia.

"Nie ma powodu do obaw"

Maląg wskazała również, że w tym roku świadczenie trafi do 9,8 mln osób. - Wypłaty trwają od początku kwietnia, realizowane są sprawnie i bez jakichkolwiek zakłóceń. Nie ma powodu do obaw, świadczenie już trafiło albo wkrótce trafi do wszystkich uprawnionych - dodała.

"Trzynastka" przysługuje w wysokości najniższej emerytury – od 1 marca br. to 1250,88 zł brutto.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości