Projekt PiS w sprawie trzynastej emerytury. "Szczegóły będą jeszcze dogrywane"

Z kraju

Zastępca rzecznika PiS o finansowaniu trzynastej emeryturytvn24
wideo 2/7

Trzynasta emerytura ma być finansowana z obecnego funduszu dla niepełnosprawnych - tak zakłada projekt ustawy złożony przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel poinformował, że szczegóły nowych przepisów "będą jeszcze dogrywane". Głos w tej sprawie zabrała także posłanka Koalicji Obywatelskiej Iwona Hartwich.

W środę grupa posłów PiS złożyła w Sejmie projekt, zgodnie z którym jednorazowe roczne świadczenia pieniężne dla emerytów i rencistów będą mogły być finansowane ze środków Funduszu Solidarnościowego.

To nowa proponowana nazwa działającego od stycznia Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON) powołanego po proteście rodziców osób niepełnosprawnych w Sejmie.

"Szczegóły będą jeszcze dogrywane"

Fogiel pytany w czwartek, dlaczego z Funduszu Solidarnościowego będą finansowane na przykład trzynasta i czternasta emerytura, odpowiedział, że proponowane rozwiązania "idą w takim kierunku, żeby całość wydatków państwa była spójna". - Fundusz Solidarnościowy w większości jest przeznaczany na potrzeby osób niepełnosprawnych, ale szczegóły, bo na razie mówimy o pewnym projekcie, będą jeszcze dogrywane - dodał. Zapewnił przy tym, że dotychczasowa funkcja funduszu zostanie zachowana. - Mamy określony limit czy określony poziom potrzeb i z pewnością on (fundusz - red.) nie zostanie w żaden sposób pokrzywdzony - powiedział Fogiel. Zastępca rzecznika PiS podkreślił, że o szczegółach projektu będzie informował zarówno premier Mateusz Morawiecki, jak - po ich powołaniu - ministrowie finansów i rodziny, pracy i polityki społecznej.

ZOBACZ PROJEKT

"Nie pozwolimy okraść osób z niepełnosprawnościami"

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Iwona Hartwich przypomniała na konferencji prasowej w Sejmie, że powstanie Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych utworzony został w wyniku 40-dniowego protestu osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.

- Miał służyć poprawie bytu osób z niepełnosprawnościami. Miał służyć do tego, by osoby niepełnosprawne czasem po raz pierwszy mogły wyjechać na turnus rehabilitacyjny, mogłyby mieć zabezpieczoną rehabilitację. Fundusz miał posłużyć także temu by mamy, które dziś są na wcześniejszych emeryturach i mają głodowe emerytury mogły (...) dostać tak zwaną dosypkę, aby ich wcześniejsze emerytury wynosiły tyle samo co świadczenie pielęgnacyjne - powiedziała. - Jestem tutaj po to, by zapobiec grabieży rządu PiS osób z niepełnosprawnościami, dlatego, że bardzo łatwo skrzywdzić naszą grupę społeczną. Osoby z niepełnosprawnością to najsłabsza grupa społeczna. Pamiętajmy wszyscy o tym, że osoby niepełnosprawne dzisiaj żyją za głodowe renty socjalne - mówiła Hartwich.

- Myślę, że wszyscy tutaj z klubu Koalicji Obywatelskiej ponad podziałami będziemy mieć jedno wspólne zdanie i nie pozwolimy kolejny raz okraść osób z niepełnosprawnościami - zaznaczyła.

Składka i podatek na SFWON

Obecnie źródłem przychodów Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych jest przede wszystkim obowiązkowa składka stanowiąca 0,15 procent podstawy wymiaru składki na Fundusz Pracy.

Ponadto środki mają pochodzić z nowego podatku, daniny solidarnościowej od dochodów osób fizycznych – w wysokości 4 procent od nadwyżki dochodów powyżej miliona złotych za rok podatkowy (suma dochodów będzie pomniejszana o zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne). Ministerstwo Finansów szacowało wcześniej, że danina obejmie około 21 tysięcy osób.

Pierwszy raz daninę najbogatsi podatnicy zapłacą w 2020 roku od dochodów uzyskanych w 2019 roku.

Autor: mb / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock