Trzy miesiące programu Rodzina 500 plus. Szydło: są już efekty

Z kraju

tvn24Trzy miesiące programu Rodzina 500 plus

5 mld złotych w trzy miesiące - tyle kosztowało funkcjonowanie programu Rodzina 500 plus. - Ze świadczenia skorzystało 3,2 mln dzieci - poinformowała minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. - Są pierwsze efekty programu. Jestem z niego dumna - uważa premier Beata Szydło.

Premier Beata Szydło podkreśliła, że wsparcie polskich rodzin jest priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Ważny program

- Ten priorytet wypełnia się m.in. poprzez projekt Rodzina 500 plus, który wspiera polskie rodziny, podnosi ich poziom życia i przywraca im godność. Najważniejszą inwestycją jest ta w rodziny i dzieci. To jest przyszłość Polski - mówiła premier Beata Szydło i dodała, że jest dumna z programu Rodzina 500 plus. - Ten program po tak krótkim czasie przynosi wymierne efekty. Rodziny mogą myśleć teraz o tym, aby wyjechać na wakacje, czy zakupie mieszkania. Dziś polskim rodzinom zaczyna się lepiej żyć. Wszyscy, którzy krytykują program Rodzina 500 plus nie mają wyobraźni albo są bezdusznymi technokratami. Zachęcam ich, aby spotkali się z rodzinami z polskiej prowincji - dodała.

Podsumowanie

Minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska mówiła podsumowując pierwsze trzy miesiące programu Rodzina 500 plus, że do gmin wpłynęło 2 mln i 620 tys. wniosków o przyznanie świadczenia. Co piąty wniosek został złożony drogą elektroniczną. - W pierwszym miesiącu wpłynęło 78 proc. wniosków. W maju złożono 13 proc., a czerwcu 9 proc. Spośród 2,6 mln z nich aż 2,2 mln zostało rozpatrzonych i wydano decyzje, a 390 tys. wniosków oczekuje na rozpatrzenie. Oznacza to, że 85 proc. wniosków zostało rozpatrzonych - mówiła Rafalska. Rafalska poinformowała, że do 1 lipca ze świadczenia skorzystało 3,2 mln dzieci. - Największy udział zanotowano w woj. świętokrzyskim i lubelskim, gdzie 56 proc. dzieci otrzymuje świadczenie - mówiła Rafalska i dodała, że wydatki na realizację programu wyniosły w pierwszych trzech miesiącach blisko 5 mld zł.

Rafalska mówiła też, że w przypadku jednej setnej procenta świadczeń wychowawczych dla rodzin przeprowadzono wypłatę 500 plus w formie rzeczowej, a nie pieniężnej. - Były 254 takie przypadki od początku obowiązywania programu - podała.

Na kredyt?

Premier Beata Szydło pytania o słowa wicepremiera Mateusza Morawieckiego, który miał na zamkniętym spotkaniu z członkami i zwolennikami PiS w Bydgoszczy powiedzieć, że program Rodzina 500 plus jest "na kredyt", stwierdziła, że rząd nie zaciągał żadnego kredytu, aby zrealizować ten program. - Nie zaciągnęliśmy kredytu. Myśmy zainwestowali 500 plus w przyszłość Polski i polskich rodzin - podkreśliła premier Szydło. - Pan minister Morawiecki również wczoraj powiedział, że to jest bardzo ważny, najważniejszy program - zauważyła Szydło. - Ja powiem tylko tyle: myśmy nie zaciągali żadnego kredytu, jeżeli chodzi o 500 plus, (...) myśmy zainwestowali 500 plus w przyszłość Polski i polskich rodzin - podkreśliła.

Pytana, czy rozmawiała już z Morawieckim o jego wypowiedzi i czy dostał reprymendę za niefortunne słowa, powiedziała: "Dajmy pracować Mateuszowi Morawieckiemu; on jest dziś na spotkaniu na Pomorzu (...) wykonuje bardzo dobrą pracę. Mateusz Morawiecki jest skoncentrowany na przygotowaniu i wprowadzeniu planu rozwoju - ambitnego, ale też wymagającego już przełożenia na język konkretów. Czekamy na te konkretne projekty ustaw. To jest ciężka praca. Więc pozostawmy premierowi Morawieckiemu te działkę".

Paweł Szałamacha, minister finansów dodał, że nie będzie publicznie komentował rozmów, które odbywają się na zamkniętych i wewnątrzpartyjnych spotkaniach. - Jest taki zwyczaj i ja będę się takiego zwyczaju trzymał - powiedział.

Finansowanie

Paweł Szałamacha zapewnił, że finansowanie programu jest zapewnione: "Źródłem finansowania programu Rodzina 500 plus są dochody budżetowe - w ramach podatków, jak i dywidend, sprzedaży praw do emisji CO2 itd. W związku z tym w budżecie jest ujęta rezerwa także na finansowanie programu". Zapewnił też, że zarówno budżet na 2016 r., jak i 2017 r. będzie zapewniał stałe finansowanie programu. - To jest kwestia nie do przecenienia w obecnych warunkach zawirowań na rynkach finansowych. Dyskutujemy o tym, jaki będzie skutek referendum brytyjskiego na polską gospodarkę i w ogóle na sytuację w Europie - podkreślił. Jak mówił, "rozpędza się proces odbudowywania dochodów własnych państwa polskiego". Poinformował, że w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku nastąpił wzrost w różnych typach podatków od 5 do 6 proc. dochodów. - Nasz ambitny program prorodzinny jest realizowany w tempie zharmonizowanym z odbudową dochodów własnych państwa i możliwościami jego finansowania - podsumował szef MF.

Paweł Szałamacha stwierdził, że program Rodzina 500 plus jest wprowadzany w warunkach stabilnego budżetu i stabilnego finansowania. - Jest to ambitny program. (...) Z roku na rok wydatki w Polsce na sferę rodziny wzrosły. (...) Jeżeli byśmy to porównywali do innych krajów europejskich - to jest to bardzo pozytywny poziom. W przyszłym roku to będzie więcej niż 1 pkt (proc.) naszego PKB - zaznaczył szef MF.

Program

Program 500 plus, dzięki któremu wypłacane jest świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a w biedniejszych rodzinach - również na pierwsze, wszedł w życie 1 kwietnia.

Jak wypełnić wniosek w ramach programu Rodzina 500 plus? Materiał TVN24:

Ruszył program Rodzina 500 plus. Jak wypełnić wniosek? tvn24

Autor: msz//km / Źródło: tvn24bis.pl, PAP