Zakupy przed Trzech Króli. Do której będą otwarte sklepy?

Aktualizacja:
Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Janusz Piechociński o wysokiej inflacji w Polsce
Janusz Piechociński o wysokiej inflacji w PolsceTVN24
wideo 2/7
TVN24Janusz Piechociński o wysokiej inflacji w Polsce

W piątek, 6 stycznia będziemy mieli problemy ze zrobieniem większych zakupów. Powodem jest wypadające w tym dniu święto Trzech Króli. Sprawdzamy, do której godziny są dziś otwarte placówki największych sieci. W niedzielę wypada druga w tym roku niedziela bez handlu.

5 stycznia, czwartek

W czwartek zakupy w większych placówkach najczęściej zrobimy do godziny 22 lub 23. Oto godziny zamknięcia sklepów:

Biedronka - prawie 2500 sklepów (z ponad 3300) będzie otwartych do godziny 23 lub dłużej,

Lidl - 22.00 lub 23.00 (w zależności od lokalizacji),

Carrefour - większość hipermarketów czynna do godziny 22.00,

Auchan - większość do 22.00,

Kaufland - 22.00 (17 marketów w Katowicach, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu oraz Zielonej Górze do godz. 23),

Aldi - 22.00,

Dino - 22.30 (z wyjątkami),

Żabka - 23.00.

6 stycznia, piątek

W piątek, 6 stycznia wypada Objawienie Pańskie, nazywane też świętem Trzech Króli. Tego dnia większe sklepy pozostaną zamknięte. To dzień ustawowo wolny od pracy.

Działalność sklepów w tym dniu reguluje ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Przepisy przewidują katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w placówkach pocztowych, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Zgodnie z ustawą zakaz nie obowiązuje też w placówkach handlowych, w których m.in. handel jest prowadzony osobiście przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną, który pracuje we własnym imieniu i na własny rachunek.

W przypadku sklepów franczyzowych Żabka Polska i Carrefour Express o godzinach otwarcia decydują bezpośrednio ich właściciele. "W tym dniu obowiązują te same zasady działalności, jak w niedziele objęte ograniczeniami handlu. Większość sklepów Żabka pracuje w dni objęte ograniczeniami, korzystając z wyłączenia dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż osobiście i na własny rachunek. Decyzję o otwarciu sklepu podejmą sami franczyzobiorcy, a informacje o godzinach otwarcia będą dostępne w poszczególnych placówkach (...)" - czytamy w odpowiedzi przesłanej przez biuro prasowe Żabka Polska.

7 stycznia, sobota

Co do zasady tego dnia sklepy będą otwarte w standardowych godzinach.

8 stycznia, niedziela

W niedzielę, 8 stycznia wypada druga w 2023 roku niedziela bez handlu. W tym roku - podobnie jak w 2022 roku - handlowych niedziel jest siedem. Zakaz handlu nie obowiązuje w: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie (maksymalnie do godz. 14.00 w Wigilię).

PAP/Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości