Miliard plus. Unia dorzuci do autostrady i ekspresówki

Z kraju

Autostradą A1 bez biletu. Sprawdziliśmy, jak działa nowy systemTVN Turbo
wideo 2/4

Unia Europejska przekaże ponad 984 milionów złotych na budowę odcinka drogi ekspresowej S6 łączącego Słupsk i Gdańsk oraz blisko 330 milionów złotych na budowę odcinka autostrady A2 pomiędzy Warszawą i Mińskiem Mazowieckim. We wtorek podpisano umowy na dofinansowanie tych inwestycji.

Umowy zostały podpisane przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych i Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

S6

Dofinansowany odcinek trasy S6 będzie miał długość prawie 41 km, a planowany termin zakończenia tej inwestycji to październik 2021 r. Całkowity koszt budowy wyniesie ponad 2,03 mld zł.

Budowa została podzielona na 3 zadania:

- Bożepole Wielkie (z węzłem) – w. Luzino (z węzłem),

- w. Luzino (bez węzła) – w. Szemud (z węzłem),

- w. Szemud (bez węzła) – w. Gdynia Wielki Kack (z węzłem).

A2

Natomiast odcinek autostrady A2 objęty umową o dofinansowaniu będzie liczył prawie 15 km. Całkowity jego koszt szacowany jest na blisko 830 mln zł. Planowany termin ukończenia inwestycji to czerwiec 2020 r.

Prace inwestycyjne w ramach zadania zostały podzielone na dwa odcinki:

- węzeł Lubelska (bez węzła) - węzeł Konik (z węzłem) o długości około 5,6 km,

- węzeł Konik (bez węzła) - początek obwodnicy Mińska Mazowieckiego o długości ponad 9 km.

Na całej długości A2 Warszawa – Mińsk Mazowiecki przewidziano przekrój dwujezdniowy z dwoma pasami ruchu, z rezerwą pod trzeci pas.

Środki europejskie

- Wykorzystujemy środki europejskie, aby poszerzać możliwości transportowe i komunikacyjne w transporcie drogowym naszego państwa. Jesteśmy niezmiernie zadowoleni, że środki unijne wspierają inicjatywy inwestycyjne - skomentował podpisanie umów minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- Należy bardzo wyraźnie podkreślić, że także środki krajowe, będące pochodną decyzji rządu z 2017 roku, czyli zwiększenia limitu Krajowego Funduszu Drogowego na realizację inwestycji drogowych do 135 mld zł, są bazą dla tych wszystkich przedsięwzięć inwestycyjnych na polskich drogach - dodał.

Minister Adamczyk powiedział, że fragment drogi S6, który otrzymał dofinansowanie, to tak zwana Trasa Kaszubska, która usprawni komunikację na zachód od Trójmiasta.

Dodał, że w przypadku fragmentu autostrady A2, który otrzyma dofinansowanie, będzie on przedłużeniem na wschód południowej obwodnicy Warszawy. - Na tę inwestycję czekają nie tylko mieszkańcy Warszawy, ale wszyscy ci, którzy zdani są na konieczność pokonania tej trudnej trasy - powiedział Adamczyk.

Obecny na konferencji minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński poinformował, że w obecnej unijnej perspektywie budżetowej w Polsce powstanie około 2 tys. km dróg ekspresowych i autostrad.

- Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jest największym beneficjentem programu Infrastruktura i Środowisko. (...) W tej perspektywie finansowej chcemy wybudować więcej dróg ekspresowych i autostrad aniżeli w poprzedniej. Nasze plany to około 2 tys. km dróg ekspresowych i autostrad w obecnej perspektywie. Przypomnę, że w poprzedniej perspektywie było to 1,5 tys. km - podkreślił minister Kwieciński.

Autor: ah//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA