TVN24 Biznes | Z kraju

Branża, która oparła się pandemii

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris//dap
Źródło:
PAP
Branża transportowa liczy na wsparcie
Branża transportowa liczy na wsparcieSebastian Napieraj | Fakty po południu
wideo 2/3
Sebastian Napieraj | Fakty po południuBranża transportowa liczy na wsparcie

Jedynym segmentem rynku usług transportowych, który nie został poszkodowany przez pandemię, jest dystrybucja paczek i przesyłki kurierskie - piszą analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Jak zaznaczyli ekonomiści, walka z pandemią stała się niespodziewaną barierą dla wielu dynamicznie rozwijających się w ostatnich latach sektorów polskiej gospodarki - m.in. branży transportowej i magazynowej.

"Obecnie do zwykłych zadań (...) doszły nowe wyzwania zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego pracownikom i klientom oraz ochrona zagrożonych miejsc pracy" - zwrócili uwagę analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Trudna sytuacja transportu

Zamknięcie granic, zamrożenie transportu lotniczego, ograniczenie mobilności wewnątrzkrajowej, przerwanie łańcuchów dostaw, stosowanie poleceń "zostań w domu" spowodowały, że mocno ucierpiał zarówno sektor transportu towarowego, jak i pasażerskiego, w tym komunikacja miejska, pozamiejska i międzynarodowa - przypomnieli.

"Z powodu pandemii całkowicie zamarła działalność 3 tys. przewoźników autokarowych zatrudniających 15 tys. kierowców. Szacuje się, że w tym sektorze redukcja przychodów osiągnęła ok. 80-90 proc. stwarzając poważne zagrożenie ich bankructwa" - wyliczyli.

O 80 proc. - jak dodali - stopniały przychody z przewozu osób taksówkami oraz autami zamawianymi przez aplikację. "Znacznie mniejszy jest spadek przychodów sektora transportu towarowego, który wynosi ok. 20 proc., chociaż warto zauważyć, że liczba kursów polskich przewoźników zajmujących się międzynarodowym transportem towarów, kontrolujących przed epidemią jedną czwartą unijnego rynku, stopniała o 50 proc." - wskazali.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

E-handel kwitnie

Segmentem rynku usług transportowych, który nie został poszkodowany przez koronawirusa, jest według PIE, dystrybucja paczek i przesyłki kurierskie.

"W niektórych obszarach e-handlu, w tym artykułów spożywczych, w marcu 2020 r. nadania przesyłek wzrosły o ponad 100 proc., co wynikało ze wzrostu popularności tego kanału dystrybucji w całym społeczeństwie, także wśród osób starszych" - zaznaczyli.

Z kolei branża magazynowa, choć nie pozostaje całkowicie odporna na gospodarcze spowolnienie, wciąż jest w relatywnie dobrej kondycji - podkreślili. Wykorzystanie np. powierzchni magazynowych nadal pozostaje na wysokim poziomie (ok. 84 proc.), zbliżonym do wyniku z ostatnich czterech lat - dodali, powołując się na badania firmy Prologis.

Analitycy zwrócili uwagę, że branża magazynowa może wciąż liczyć na rozwój, dzięki dynamicznemu wzrostowi e-handlu, który zgłasza zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe oraz pracowników. Np. Grupa Eurocash, jak wskazali, chce zatrudnić do pracy w hurtowniach i centrach dystrybucyjnych oraz sklepach w całej Polsce ponad 2 tys. osób.

Nowoczesna technologia w transporcie i magazynach w 2019 rokupie.net.pl

"Obecnie w obu sektorach ważne jest elastyczne reagowanie na dynamikę zmian kierunków konsumpcji: zarówno elastyczne zarządzanie transportem, jak i zarządzanie powierzchniami magazynowymi" - ocenili eksperci.

Jak podkreślono, nowe technologie są przydatne do zapewnienia łańcucha dostaw towarów oraz usług. Np. aplikacja Mobility-as-a-service integrująca operatorów różnych środków transportu współdzielonego, w tym komunikację publiczną, może pełnić nieprzewidzianą wcześniej funkcję tzw. transportu kryzysowego - dadano.

"Walka z pandemią jest tym łatwiejsza, im większa jest konsolidacja i integracja rynku transportowego" - podsumowali analitycy.

Autor:kris//dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości