TVN24 Biznes | Z kraju

Wiceminister finansów przechodzi do państwowego banku

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Premier Morawiecki o deficycie budżetowym
Premier Morawiecki o deficycie budżetowym
wideo 2/2
Premier Morawiecki o deficycie budżetowym

Wiceminister finansów Tomasz Robaczyński, który zajmował się publicznymi wydatkami, odchodzi z ministerstwa i przechodzi do państwowego Banku Gospodarstwa Krajowego. Jego miejsce w resorcie finansów zajmie wiceminister nauki Sebastian Skuza.

Sebastian Skuza obejmie 1 czerwca 2020 r. stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. Zastąpi wiceministra Tomasza Robaczyńskiego, który 31 maja 2020 r. kończy swoją pracę w resorcie - poinformowało Ministerstwo Finansów w czwartkowym komunikacie.

Jako pierwszy o zmianach w resorcie informował "Dziennik Gazeta Prawna", który na początku marca pisał, iż z MF pożegna się wkrótce trzech wiceministrów. Dwóch z nich jest już poza resortem. To były już szef Krajowej Administracji Skarbowej Piotr Walczak i odpowiedzialny za efektywność wydatków i dyscyplinę finansów publicznych Leszek Skiba (został prezesem Banku Pekao). Teraz do tego grona dołączy Tomasz Robaczyński, który w gmachu przy ul. Świętokrzyskiej odpowiadał za budżet państwa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Kim jest Tomasz Robaczyński?

Tomasz Robaczyński z MF był związany od 1999 roku. Do 2004 r. pracował w Biurze ds. Dyscypliny Finansów Publicznych, następnie w Departamencie Instytucji Płatniczej, którym kierował od 2007 r. Wiceministrem finansów został w marcu 2018 r. Wówczas na to stanowisko rozważana była także kandydatura Sebastiana Skuzy. Ostatecznie postawiono na Robaczyńskiego. Informatorzy "DGP" twierdzili, że do odejścia zbierał się już od wielu miesięcy i gdyby nie wybuch epidemii, pewnie opuściłby MF wcześniej.

Robaczyński jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (Katedra Prawa Finansowego, 1998 r.). Uzyskał również absolutorium w Instytucie Historii Sztuki UW (1998 r.) oraz odbył kurs w Szkole Prawa Angielskiego i Europejskiego (UW/University of Cambridge, 1996-1998).

Jako wiceminister finansów odpowiedzialny był m.in. za budżet państwa i finanse samorządu terytorialnego.

Tomasz Robaczyńskigov.pl

Kim jest wiceminister Sebastian Skuza?

Jak podano w komunikacie, Sebastian Skuza jest absolwentem Wydziału Prawa Uczelni Łazarskiego oraz Szkoły Głównej Handlowej. Kierunek finanse i bankowość ukończył na SGH w 1997 r, a w 2002 r. uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych i habilitację w 2016 r. Jest stypendystą IMF Financial Market Instruments Vienna Institute IMF.

"Od 20 lat związany z instytucjami publicznymi oraz instytucjami rynku finansowego. W latach 1997-2012 pracował w Departamencie Polityki Finansowej i Analiz oraz Departamencie Rozwoju Rynku Finansowego Ministerstwa Finansów" - napisano.

W latach 2006-2013 był członkiem Rady Giełdy. Od 2007 r. związany był z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. W latach 2010-2012 reprezentował ministra finansów w Międzyresortowym Komitecie Bezpieczeństwa Finansowego, działającym przy Generalnym Inspektorze Informacji Finansowej. Był członkiem Rady Nadzorczej Krajowego Funduszu Kapitałowego.

Od 2017 r. zasiada w Komisji Etyki przy Związku Banków Polskich. 23 czerwca 2017 r. został powołany na stanowisko wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego. Poza tym Skuza jest wieloletnim współpracownikiem uczelni wyższych: Wydziału Organizacji i Zarządzania (Katedra Ekonomii) Politechniki Łódzkiej, Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii im. Leona Koźmińskiego w Warszawie, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W 2019 r. został profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Jest członkiem Rady Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Sebastian Skuzagov.pl

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Adrian Grycuk/Wikipedia (CC BY-SA 3.0 pl)

Pozostałe wiadomości