Przegląd prasy: inspektor pracy będzie mógł zamienić umowę cywilnoprawną na etat

Z kraju

ShutterstockPomysłowi sprzeciwiają się wszystkie organizacje pracodawców

O końcu umów cywilnoprawnych pisze w czwartek "Rzeczpospolita". Gazeta cytuje Stanisława Szweda, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej, który twierdzi, że inspektorzy będą mogli od ręki zamienić tzw. śmieciówki na umowy o pracę. Zmiany są możliwe jeszcze w tym roku, przedstawiciele pracodawców ostro protestują.

- Chcemy, by inspektorzy pracy mieli prawo do zamiany pracownikom umów cywilnoprawnych na etaty w drodze decyzji administracyjnej - tłumaczy w rozmowie z gazetą Szwed. Jak dodaje takie rozwiązanie dałoby możliwość skutecznej walki z nadużywaniem umów cywilnoprawnych przez przedsiębiorców.

Jeszcze w tym roku?

Jak pisze dziennik zmiana była nakazywana, gdyby inspektor uznał, że charakter pracy wskazuje, iż powinna być wykonywana w ramach etatu. Wprowadzenie nowego rozwiązania jest możliwe jeszcze w tym roku.

Pomysłowi sprzeciwiają się wszystkie organizacje pracodawców. - Nie każda umowa cywilnoprawna jest patologią mającą na celu obejście pracy. często sądy uznają, że takie umowy są zgodne z wolą stron i odpowiadają stanowi faktycznemu. Obowiązujące dziś regulacje są wystarczające i odpowiednio zabezpieczają interesy pracowników - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP.

Zobacz. Jakie przywileje mają pracownicy zrzeszeni w związkach zawodowych?

Jakie przywileje mają pracownicy zrzeszeni w związkach zawodowych?TVN24 BiS

Autor: tol/gry / Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock