Ustawa o grach hazardowych niezgodna z konstytucją? TK nie widzi powodów

Z kraju

sxc.hu | guitargoab62eed4e-9d7f-11e3-9975-0025b511229e

Dwa kwestionowane artykuły ustawy o grach hazardowych są zgodne z konstytucją - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny. TK zajął się sprawą zgodności ustawy o grach hazardowych z konstytucją w związku z pytaniami Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Sądu Rejonowego Gdańsk–Południe.

Zapytania miały związek z nakazem prawa unijnego, według którego projekty aktów prawnych zawierających tzw. przepisy techniczne należy notyfikować do Komisji Europejskiej. Ma to na celu zapobieganie powstawaniu nowych barier w swobodnym przepływie towarów, świadczeniu usług i prowadzeniu działalności na wspólnym rynku.

W ocenie sądów pytających kwestionowane przepisy ustawy o grach hazardowych mają charakter przepisów technicznych, a nie zostały notyfikowane.

Niewystarczający powód

Trybunał uznał jednak, że nie jest to wystarczający powód, by orzec o niekonstytucyjności tych przepisów i nie ma też pewności, czy na rządzie w ogóle spoczywał w tym wypadku obowiązek notyfikacji do KE. W pozostałym zakresie Trybunał umorzył postępowanie.

Autor: mw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu | guitargoa