TVN24 Biznes | Z kraju

LOT uruchomił bezpośrednie połączenie Warszawa-Tirana

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Rzecznik PLL LOT o zwolnieniach w firmie
Rzecznik PLL LOT o zwolnieniach w firmieTVN24
wideo 2/6
TVN24Rzecznik PLL LOT o zwolnieniach w firmie

LOT zainaugurował bezpośrednie połączenie na trasie Warszawa-Tirana. - Albania, w ciągu ostatnich kilku lat, stała się jednym z najchętniej wybieranym przez Polaków kierunkiem podróży turystycznych - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Loty będą odbywać się trzy razy w tygodniu.

- W ciągu ostatnich kilku lat, Albania ze swoją wyjątkową kulturą, bogatą historią, dynamicznym społeczeństwem stała się jednym z najchętniej wybieranym przez Polaków kierunkiem turystycznym - powiedział Szynkowski vel Sęk po przylocie samolotu PLL LOT z Lotniska Chopina do Międzynarodowego Portu Lotniczego w Tiranie.

Tirana - loty. LOT otwiera nowe połączenie

Pierwszy, rozkładowy rejs PLL LOT z Warszawy do Tirany odbył się we wtorek po południu samolotem typu Embraer.

Jak dodał wiceminister, w tym roku Albania była na ósmym miejscu najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych. - W programie "LOT na wakacje", czyli w programie lotów okresowych, w którym Tirana uczestniczy od dwóch lat, była ona najchętniej wybieranym kierunkiem" – wskazał.

Zdaniem wiceministra, stałe, regularne połączenie pozwoli wzmocnić potencjał ruchu turystycznego, a także relacje gospodarcze i inwestycyjne pomiędzy Polską a Albanią. Jak dodał, w środę na temat wzmocnienia potencjału gospodarczego i inwestycyjnego będzie rozmawiał ze swoim odpowiednikiem - wiceminister ds. Europy i spraw zagranicznych.

- Polskę i Albanię łączą bliskie więzy polityczne, także w Sojuszu Północnoatlantyckim – powiedział.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN 24 GO >>>

Wiceminister przypomniał, że Polska w ramach solidarności, wsparła Albanię kwotą prawie 3 mln euro po trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło ten kraj w 2019 r. - Przekazaliśmy także konkretną pomoc w ramach pierwszej fazy pandemii COVID -19. W najbliższym czasie do Albanii dotrze z Polski ponad 12 tys. szczepionek przeciwko COVID-19– powiedział wiceminister.

Zdaniem wiceministra, "obszarem, w którym cały czas drzemie potencjał rozwoju naszej współpracy jest także kultura".

Dyrektor generalny Międzynarodowego Portu Lotniczego w Tiranie Constantin von Alvensleben podkreślił, że mimo trwającej pandemii udało się uruchomić połączenie Tirana – Warszawa.

- Lotnisko w Tiranie jest jednym z najlepiej rozwijających się portów w tym regionie. Mamy także plany na dalszy nasz rozwój i ekspansję. LOT jest częścią tego planu; polski przewoźnik jest naszym partnerem- powiedział. Jak dodał, połączenie to stwarza doskonałą okazję do tego, aby Albańczycy odwiedzili Polskę, a Polacy – Albanię.

Wiceprezes PLL LOT Michał Fijoł przypomniał, że pierwsze połączenie LOT-u do Tirany zostało zrealizowane 4 czerwca 2020 r. i był to rejs w ramach akcji "LOT na wakacje", czyli nie znajdujący się w regularnej siatce połączeń.

- Przez dwa sezony letnie Tirana funkcjonowała jako połączenie wakacyjne. W sumie LOT obsłużył ponad 300 rejsów do Tirany z Warszawy, ale też z portów regionalnych: Poznania, Katowic, Krakowa i Gdańska – powiedział Fijoł.

Jak dodał, szczególnie w sezonie letnim 2021 spółka dostrzegła potencjał tego połączenia. - Podróżowali z nami nie tylko pasażerowie typu point-to-point, ale również sporo pasażerów tranzytowych do Nowego Jorku, Chicago i Toronto - powiedział.

Loty do Tirany trzy razy w tygodniu

Dodał, że LOT do Tirany będzie latał trzy razy w tygodniu: we wtorki, środy i soboty, czas rejsu to ok. 2 godz.- W sezonie zimowym będziemy operować od listopada do połowy stycznia, a następnie od początku marca - powiedział.

Akcjonariuszami PLL LOT jest Skarb Państwa, posiadający 69,30 proc. udziałów oraz Polska Grupa Lotnicza z 30,7 proc. udziałami.

Przewoźnicy na polskim rynku

ULC podał, że w ubiegłym roku najwięcej pasażerów spośród przewoźników lotniczych przewiózł Ryanair – ponad 3,9 mln, co dało spadek o ponad 8 mln pasażerów w porównaniu do 2019 r. (w 2019 r. było to 11 mln 970 tys. pasażerów).

Na drugim miejscu znalazł się PLL LOT, który w 2020 r. przewiózł prawie 3,6 mln podróżnych, wobec prawie 11,8 mln w roku poprzednim. Wizz Air przewiózł w tym okresie ponad 3,3 mln pasażerów, wobec prawie 9,5 mln w roku 2019. Na czwartym miejscu znalazła się Lufthansa z liczbą ponad 562 tys. pasażerów w 2020 r, a w 2019 r. było ich ponad 2,3 mln.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Alla Simacheva / Shutterstock

Pozostałe wiadomości