Z kraju

Dowody osobiste w komórce już są. W tych miastach testują e-rewolucję

Z kraju

mDokumenty testowane w czterech miastachtvn24
wideo 2/4

Łódź, Ełk, Koszalin i Nowy Wiśnicz - to cztery miasta, w których w czwartek ruszył pilotaż mDokumentów. Jak wskazuje resort cyfryzacji, służy on przetestowaniu rozwiązania oraz poznaniu opinii użytkowników.

mDokumenty, to usługa, dzięki której obywatele będą mogli uzyskać dostęp do swoich dokumentów, również potwierdzających tożsamość. Z dowodu osobistego będzie można korzystać przy użyciu telefonu komórkowego.

Jak to działa

Aby skorzystać z innowacyjnego rozwiązania trzeba będzie aktywować usługę na portalu obywatel.gov.pl. Będzie do tego potrzebny Profil Zaufany. Będziemy tam też podawać numer telefonu, na który będą przychodzić SMS-y z kodami weryfikacyjnymi - wskazuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Co ważne nie chodzi tylko o smartfony, ale również telefony starego typu. Ważne, by urządzenia mogły odbierać SMS-y. Mechanizm ma działać podobnie jak w przypadku haseł jednorazowych do zatwierdzania transakcji bankowych.

W dowolnym momencie usługę będzie można zdezaktywować.

Na granicy bez zmian

Mobilny dowód osobisty i inne mDokumenty nie będą rozwiązaniem obowiązkowym. Osoby, które będą chciały korzystać z tradycyjnych dokumentów, nadal będą mieć taką możliwość.

Ministerstwo wskazuje, że mDokumenty to alternatywa na wypadek, gdy akurat zapomnimy lub akurat nie mamy przy sobie tradycyjnych dokumentów. Możliwość skorzystania z mobilnego dowodu osobistego, czy innych dokumentów, będzie uzupełnieniem obecnie obowiązującego systemu. Nadal pozostanie obowiązek posiadania tradycyjnego dowodu osobistego. Różnica będzie polegać na tym, że nie będziemy musieli go mieć przy sobie. Plastikowy dowód osobisty nadal będzie niezbędny, by na przykład przekroczyć granicę.

mDokumenty będą bowiem działać tylko na terenie Polski, za granica już nie.

Pilotaż w czterech miastach

Od czwartku mDokumenty będą testowane w czterech miastach Polski: Łódź, Ełk, Koszalin i Nowy Wiśnicz. Resort podkreśla, że kto chce, może skorzystać z tego rozwiązania, kto nie będzie chciał - nie musi.

W pilotażu z mDokumentów będzie można skorzystać tylko w urzędach gmin.

Trzeba pamiętać, że na razie do załatwienia sprawy ciągle trzeba będzie mieć tradycyjny dokument. Pilotaż służy przetestowaniu rozwiązania oraz poznaniu opinii użytkowników - czytamy w komunikacie resortu. Ministerstwo Cyfryzacji chce zebrać uwagi i opinie, by uwzględnić je w ostatecznej wersji.

Obecnie trudno jednak powiedzieć, kiedy rozwiązanie zostanie wprowadzone w całej Polsce. Na razie trwają prace nad zmianami prawnymi.

Po wejściu rozwiązania w całej Polsce z mobilnego dowodu osobistego będzie można korzystać w relacjach z administracją oraz policją.

"W urzędzie będziemy informować, że korzystamy z mobilnej wersji dowodu osobistego i podawać nasz numeru PESEL lub numeru telefonu. System wyśle nam wtedy SMS-a z kodem jednorazowym. Dopiero po jego podaniu urzędnikowi uzyska on dostęp do potrzebnych mu danych" - tłumaczy resort.

Dzięki temu osoba, która będzie korzystać z mDokumentów będzie mogła wychodzić z domu z kluczykami i telefonem komórkowym, który i tak każdy zazwyczaj ma przy sobie.

Ministerstwo pracuje jednak nad rozwiązaniem, które umożliwi korzystanie z mDokumentów również w relacjach z innymi obywatelami. Na przykład, gdy chcemy komuś potwierdzić swoje dane oraz z biznesem, między innymi na poczcie, w banku, u operatora telekomunikacyjnego, w bibliotece czy wypożyczalni.

Pierwszy etap

Na tym nie koniec. Ministerstwo Cyfryzacji pracuje już nad kolejnymi dokumentami, z których będzie można korzystać przez telefon. Toczą się na przykład prace nad mobilną wersją legitymacji studenckiej.

Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla, że mobilny dowód osobisty, to dopiero początek. Do końca roku ma do tego dojść jeszcze mobilne prawo jazdy, dowód rejestracyjny auta i potwierdzenie polisy OC, czyli wszystko, czego potrzebuje kierowca.

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości