Tesco zamyka kolejne sklepy i szykuje zwolnienia

Z kraju

Niedziele handlowe w 2020 rokutvn24
wideo 2/5

Sieć sklepów Tesco w Polsce zmniejszyła się o kolejne pięć placówek. Firma szykuje w związku z tym zwolnienia grupowe, a pracę może stracić nawet 380 osób.

"Postanowiliśmy nie przedłużać umów najmu dla sklepów w centrach handlowych w Łomży, Bełchatowie i Wrocławiu (ul. Legnicka). Podjęliśmy także decyzję o sprzedaży sklepu w Lesznie inwestorowi z branży nieruchomości. Ponadto, w zawiadomieniu do urzędów pracy uwzględniony jest sklep Gorzów Słowiańska, którego zamknięcie i sprzedaż ogłaszaliśmy latem minionego roku" - poinformowało tvn24bis.pl biuro prasowe Tesco Polska.

Firma chce zwolnić nawet 380 osób. "Jest to wartość maksymalna. Liczba osób, które zakończą pracę w naszej firmie, będzie znana po zakończeniu przewidzianego przepisami prawa okresu konsultacji" - zaznaczyła sieć.

Coraz mniej sklepów

Sklep Tesco przy ul. Legnickiej we Wrocławiu chce przejąć Carrefour. Wniosek w tej sprawie wpłynął już do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

UOKiK wydał już zgodę na przejęcie trzech sklepów Tesco przez niemiecką sieć handlową Kaufland. Chodzi o sklepy w Gdańsku (ul. Cienista), Krakowie (ul. Wielicka) i Warszawie (ul. Stalowa). Ponowne otwarcie marketów - pod szyldem sieci Kaufland - planowane jest w połowie lutego.

Jak poinformował branżowy portal dlahandlu.pl, sieć Tesco w Polsce skurczyła się z ponad 450 sklepów do około 320.

Tesco poinformowało pod koniec lipca ub.r. o planach skupienia się na mniejszych formatach sklepów. Firma podkreślała wówczas, iż będzie nadal analizować wyniki poszczególnych sklepów i może decydować o sprzedaży lub zamknięciu pojedynczych placówek.

Największe firmy handlowe

Jak wynika z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów w połowie ub.r., największą firmą handlową w Polsce pod względem przychodów jest Jeronimo Martins. Przychody właściciela Biedronki i drogerii Hebe wyniosły w 2018 roku 51,2 miliarda złotych. Na drugim miejscu znalazł się Lidl z przychodami na poziomie 16,2 miliarda złotych. Podium uzupełniła spółka Eurocash z przychodem na poziomie 16,2 miliarda złotych (różnica jest niewielka). W ramach tej grupy działają między innymi takie marki, jak Groszek, Lewiatan, abc czy Delikatesy Centrum. Na czwartym miejscu największych firm handlowych znalazł się Auchan. W tym przypadku przychody za 2018 rok wyniosły 12 miliardów złotych. Kolejne miejsca w rankingu zajęły: Tesco z przychodem 11,7 miliarda złotych, Kaufland - 10,2 miliarda złotych, Carrefour - 9,2 miliarda złotych, Rossmann - 8,3 miliarda złotych, Żabka - 7,3 miliarda złotych, LPP (właściciel takich marek jak Reserved czy House) - 6,9 miliarda złotych i Euro Net (właściciel sieci RTV Euro AGD) - 6,9 miliarda złotych.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu