Młodzi rolnicy mogą ubiegać się o premię. Do 16 września

Z kraju

pixabay.com (domena publiczna)Termin ubiegania się o premię dla młodych rolników - do 16 września

Do 16 września, czyli przez dwa tygodnie dłużej niż pierwotnie zakładano, można składać wnioski o przyznanie wsparcia na rozpoczęcie działalności dla młodych rolników - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

O premię może się starać osoba, która nie ukończyła 40 lat i po raz pierwszy rozpoczyna prowadzenie gospodarstwa rolnego jako kierująca gospodarstwem i stała się jego właścicielem nie wcześniej niż rok przed złożeniem wniosku. Osoba ta musi posiadać też odpowiednie kwalifikacje rolnicze. W przypadku, gdy ich nie ma, musi w ciągu trzech lat je uzupełnić.

Premia dla młodych rolników "na start" wynosi 100 tys. zł. Będzie ona wypłacana w dwóch ratach: pierwsza w wysokości 80 proc. - po spełnieniu przez beneficjenta warunków, w terminie 9 miesięcy od dnia doręczenia decyzji; druga - w wysokości 20 proc. - po zrealizowaniu biznesplanu.

Udzielenie pomocy młodemu rolnikowi ma doprowadzić zwiększenia ekonomicznej wartości gospodarstwa o 10 proc. po trzech latach od jej otrzymania.

Wnioski, tak jak w poprzednich latach, przyjmują biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Można je dostarczyć osobiście lub przez upoważnioną osobę, listem poleconym lub pocztą kurierską do 2 września br.

W perspektywie finansowej 2014-2020 na pomoc może liczyć 30 tysięcy rolników. Do rozdysponowania jest 718 mln euro.

Autor: /gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: pixabay.com (domena publiczna)