Nowa minister finansów? Reuters: lojalna wobec Morawieckiego

TVN24 Biznes

Reuters: Teresa Czerwińska ma zostać nową minister finansówTVN24 BiS
wideo 2/3

Teresa Czerwińska ma zostać nową szefową Ministerstwa Finansów - wynika z nieoficjalnych informacji. Zmiany prawdopodobnie obejmą także resorty spraw zagranicznych, środowiska i zdrowia - podaje Reuters, powołując się na źródła zbliżone do Prawa i Sprawiedliwości.

Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska poinformowała, że nowy rząd premiera Mateusza Morawieckiego zostanie powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę we wtorek w południe. Potwierdziła to Kancelaria Premiera na Twitterze.

Według agencji Reuters, rekonstrukcja w resortach finansów, spraw zagranicznych, środowiska i zdrowia została potwierdzona przez kilka niezależnych źródeł, zbliżonych do Prawa i Sprawiedliwości.

Czerwińska za Morawieckiego

Teresa Czerwińska, dotychczasowa wiceminister finansów odpowiedzialna za sprawy budżetowe, najprawdopodobniej zastąpi Mateusza Morawieckiego na stanowisku ministra finansów - podały dwa źródła Reutera. Agencja podaje, że Czerwińska jest uważana za lojalną wobec Morawieckiego i może kontynuować jego politykę gospodarczą z małą zmianą priorytetów.

Kandydatka na szefową MF, zanim trafiła do resortu kierowanego przez Morawieckiego, od grudnia 2015 do czerwca 2017 roku pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Odpowiadała tam między innymi za opracowanie i wdrożenie nowego mechanizmu algorytmicznego podziału dotacji budżetowej dla uczelni publicznych i poprawę efektywności wydatkowania środków.

Teresa Czerwińska w przeszłości pełniła rolę eksperta w Doradczym Komitecie Naukowym przy Rzeczniku Finansowym, grupie roboczej Ministra Gospodarki (w latach 2014-2015) oraz grupie roboczej przy Europejskim Urzędzie Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) we Frankfurcie (2015-2018).

W kadencji 2015-2018 jest sekretarzem Komitetu Nauk o Finansach Polskiej Akademii Nauk. Pracowała w Urzędzie Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, była powoływana do organów nadzorczych instytucji finansowych oraz jako biegły sądowy.

Podsekretarz stanu w MF jest absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego Wydziału Nauk Społecznych (1997) oraz Wydziału Zarządzania (1998). Jest autorką i współautorką wielu publikacji naukowych, a także analiz i ekspertyz z zakresu zarządzania finansami i ryzykiem instytucji finansowych (w szczególności ubezpieczeniowych) oraz społecznie odpowiedzialnego inwestowania. Jest także współautorką podręczników w zakresie: makroekonomii, ubezpieczeń oraz zarządzania inwestycjami.

Od 2011 roku pełni funkcję profesora Uniwersytetu Warszawskiego w dyscyplinie finanse.

Zmiany w rządzie

Dwa inne źródła podały, że główny doradca prezydenta Andrzeja Dudy, Krzysztof Szczerski lub wicemarszałek Senatu Adam Bielan zastąpi Witolda Waszczykowskiego na stanowisku ministra spraw zagranicznych.

- Szczerski od dawna jest głównym kandydatem (na stanowisko szefa dyplomacji - red.), ale kandydatura Bielana również jest silna - mówi źródło w rządzie.

Autor: mb/ms / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Finansów