PKB może niemiło zaskoczyć. Te wyniki "nie napawają zbyt dużym optymizmem"

Z kraju

tvn24Tempo wzrostu PKB w III kw. niższe niż z I półrocza

Należy się spodziewać, że tempo wzrostu PKB w III kwartale było "nieco" niższe niż 3,1 proc. odnotowane za pierwsze półrocze – oceniła Maria Jeznach, dyrektor Departamentu Rachunków Narodowych w GUS. Co gorsza, niektórzy ekonomiści spodziewają się, że będzie to dużo poniżej 3 proc.

- Wyniki cząstkowe nie napawają zbyt dużym optymizmem, ale czekamy jeszcze na wyniki sektora instytucji rządowych i samorządowych. Ciekawe jak będzie zachowywała się kwestia nakładów inwestycyjnych. Z danych cząstkowych wynika, choć nie chciałabym prognozować, że przemysł ma się nieco gorzej. Bardzo dobrze ma się sprzedaż detaliczna. Mamy problem z produkcją budowalno-montażową, bo widać, że to jest tendencja spadkowa. To jest bardzo duży spadek rok do roku – powiedziała we wtorek na konferencji GUS Jeznach.

Niższe prognozy

- Wydaje się więc, że niestety możemy się spodziewać (w III kwartale) nieco niższego tempa wzrostu niż po I półroczu. Ale ile to będzie? To trudno teraz oceniać - dodała. Jeznach poinformowała również, że w I półroczu polska gospodarka, według GUS, urosła o 3,1 proc.

W ubiegłym tygodniu mBank poinformował, że po zapoznaniu się z wrześniowymi danymi gospodarczymi podtrzymuje prognozę rocznego wzrostu PKB na III kwartał na poziomie 2,6-2,7 proc.

Zapisane w budżecie

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki informował 12 paździenika, że prognoza wzrostu PKB w całym 2016 r. wynosi 3,4 proc. MF przewiduje, że ten rok zamknie się wzrostem PKB o 3,4 proc., a w przyszłym roku PKB wzrośnie o 3,6 proc.

Pierwotnie, w tegorocznej ustawie budżetowej, resort finansów zakładał, że w tym roku PKB wzrośnie o 3,8 proc.

Łukasz Kijek o najnowszych danych dotyczących PKB:

Łukasz Kijek o najnowszych danych dotyczących PKBTVN24 BiS

Autor: PMB//ms / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24