"Stan przeziębionej głowy" zakazany. Sudafed leczy chorobę, która nie istnieje

Z kraju

WikimediaGIF nakazał natychmiastowe zaprzestanie reklamy Sudafedu

Główny Inspektor Farmaceutyczny nakazał we wtorek zaprzestanie reklamy Sudafedu, w której pada sformułowanie "stan przeziębionej głowy". GIF wskazuje, że taka jednostka chorobowa nie jest opisana w literaturze medycznej.

Substancją czynną Sudafedu jest chlorowodorek pseudoefedryny i - zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego - jest to lek stosowany w "objawowym leczeniu zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych (katar, zatkany nos) w przebiegu przeziębienia, grypy, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa".

Nie ma takiej choroby

W reklamie emitowanej m.in. w telewizji padają hasła: "Zablokowany nos i zatoki? Ociężała głowa? - Tak. To stan przeziębionej głowy" oraz "Sudafed - szybka ulga dla przeziębionej głowy". Tymczasem - jak wskazuje GIF - taka jednostka chorobowa nie jest opisana w literaturze medycznej.

W decyzji GIF nakazującej natychmiastowe zaprzestanie tej reklamy napisano, że w toku wcześniejszego postępowania pełnomocnik producenta Sudafedu wyjaśnił, iż pojęcie "stan przeziębionej głowy" zostało wprowadzone do treści reklamy, by "zobrazować i w sposób przystępny przedstawić pacjentowi możliwość skorzystania z produktu w sytuacji, w której przeziębienie dotyka głowy/górnych dróg oddechowych".

Pełnomocnik wskazywał też, że pojęcie "stanu przeziębionej głowy" istnieje w potocznym rozumieniu w innych państwach Unii Europejskiej, a oznakowanie Sudafedu hasłem "headcold" zostało zatwierdzone przez organy regulacyjne w Wielkiej Brytanii.

Bezwzględny GIF

Główny Inspektor Farmaceutyczny nie podzielił tego stanowiska i uznał, że informacje padające w reklamie nie są zgodne z obowiązującymi przepisami w zakresie reklamy produktów leczniczych, gdyż nie znajdują potwierdzenia w charakterystyce produktu leczniczego.

"Dlatego też, mając na uwadze przepis art. 56 pkt 2 Prawa farmaceutycznego, który zabrania prowadzenia reklamy produktu leczniczego zawierającej informacje niezgodne z zatwierdzoną charakterystyką produktu leczniczego, zamieszczenie informacji o możliwości stosowania leku w 'stanie przeziębionej głowy', stanowi naruszenie przywołanego przepisu" - napisano w decyzji GIF.

Decyzja GIF ma rygor natychmiastowej wykonalności. Strona, której ona dotyczy, może w ciągu 14 dni może zwrócić się do GIF z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Autor: tol\kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia