Ostatnie dni na rejestrację kart prepaid. Co się stanie, jak tego nie zrobisz?

ShutterstockNa rejestrację karty mamy czas do 1 lutego

Przed nami tylko kilka dni na zarejestrowanie kart prepaid. Kto nie zdąży tego zrobić do 1 lutego, nie będzie mógł korzystać ze swojego numeru. Ci, którzy przy pomocy telefonu korzystają z bankowości mobilnej, nie będą mogli zrobić przelewu. Ale to nie wszystko. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) ostrzega, że przestaną działać także inne urządzenia posiadające niezarejestrowane karty prepaid.

2 lutego przestaną działać niezarejestrowane karty prepaid. Dezaktywizacja karty poskutkuje blokadą numeru telefonu. Uniemożliwi to wykonywanie połączeń oraz przesyłanie wiadomości tekstowych. Przy obecnym wykorzystaniu sieci mobilnych, może to sparaliżować niektóre aktywności.

Co się może stać?

Jedną z nich jest korzystanie z bankowości mobilnej, która do weryfikacji zleceń przelewów bankowych wykorzystuje kody przesyłane SMS-em. Niektóre banki ostrzegają, że numery, które nie zostaną zarejestrowane, przestaną być aktywne i nie będziemy mieć możliwości np. odbierania wiadomości z kodem SMS, a tym samym zatwierdzania operacji zlecanej w systemie bankowości internetowej.

UKE alarmuje, że 2 lutego przestaną działać też inne urządzenia posiadające niezarejestrowane karty prepaid. Są one wykorzystywane np. w sterownikach umożliwiających zdalne uruchamianie maszyn, w mechanizmach do zdalnego sterowania oświetleniem, ogrzewaniem i nowoczesnym systemem alarmowym.

"Mogą przestać działać m.in. systemy alarmowe sterowane za pomocą telefonu, mogą nie otworzyć się zdalnie bramy na osiedlach i prywatnych posesjach, a lodówka przestanie nas informować, że zabrakło mleka" - ostrzega UKE.

Jak dodaje, niektórzy z nas mogą utknąć w windach. W przypadku awarii do komunikacji wykorzystywana jest bowiem bramka GSM.

Nowe przepisy

25 lipca ub.r. weszły w życie przepisy ustawy o działaniach antyterrorystycznych, które zobowiązują do podania danych osobowych przy kupowaniu kart prepaid. Oznacza to, że każda karta, kupiona przed 25 lipca 2016 r. i nie zarejestrowana do 1 lutego 2017 r., zostanie zdezaktywowana.

Karty należy zarejestrować osobiście, za okazaniem dowodu osobistego lub paszportu. Co ważne, skany, kopie i ksera nie są dokumentami i na ich podstawie nie dokonamy rejestracji. Dzieci, które mają swój dowód osobisty, mogą zarejestrować kartę samodzielnie, muszą jednak mieć ukończone 13 lat.

Rejestracja polega na wypełnieniu i podpisaniu specjalnego formularza. Sam proces nie jest skomplikowany.

JAK ZAREJESTROWAĆ KARTĘ? ZOBACZ NASZ PORADNIK KROK PO KROKU

Spot Ministerstwa Cyfryzacji - "Mam kartę prepaid. Co dalej?"

Spot Ministerstwa Cyfryzacji - "Mam kartę prepaid. Co dalej?"
Spot Ministerstwa Cyfryzacji - "Mam kartę prepaid. Co dalej?"Ministerstwo Cyfryzacji

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości