"Polska staje się liderem w Europie". Porozumienie w sprawie elektromobilności

Z kraju

Morawiecki o walce ze smogiem tvn24bis
wideo 2/6

To jest pewien przełom, dzięki któremu stajemy się jako Polska w sprawach elektromobilności liderem w Europie - wskazał minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas uroczystości podpisania przez kilka spółek Skarbu Państwa porozumienia dotyczącego rozwoju elektromobilności.

- Nasze państwo postanowiło, że elektromobilność jest tym, co prowadzi nas do nowoczesności, także w zakresie walki z emisją, co jest niezwykle ważne - argumentował szef resortu energii.

Porozumienie podpisały Grupa Lotos, Poczta Polska, TVP, Enea Serwis i Kolejowe Zakłady Łączności. Dotyczy ono wspólnych działań na rzecz rozwoju elektromoblilności.

Wpływ elektromobilności

Jak ocenił Tchórzewski, "Polsce zarzuca się, że jest czarną plamą w zakresie elektromobilności i to się przenosi medialnie na polski węgiel".

- Podkreślmy, że to jest nieprawda. W Polsce koncentrujemy emisję tam, gdzie są elektrownie i tam z nią walczymy bardzo skutecznie. Bo jeżeli mamy już takie sytuacje, że w odległościach nawet około kilometra od elektrowni są osiedla mieszkaniowe (...), to znaczy, że tam nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi - przekonywał. Dzięki rozwojowi elektromobilności - zaznaczył - zredukuje się problem smogu w miastach spowodowanego przez samochody. Zwrócił uwagę, że na całym świecie, w tym tam, gdzie nie pali się węglem, np. w Paryżu, jest problem ze smogiem samochodowym. - Dlatego elektromobilność jest tym kierunkiem, który powinien nas prowadzić. To walka o zdrowie, walka o komfort i walka o to, żebyśmy skuteczniej wykorzystywali produkty energetyczne. A więc żebyśmy wykorzystywali je także w nocy do ładowania, żeby elektrownie na pusto nie chodziły - tłumaczył. Jak mówił, polski rząd aktywnie poprzez fundusz elektromobilności wdraża infrastrukturę elektromobilności, tworząc punkty ładowania.

"Pozytywna moda na ekologię"

Również obecna na uroczystości wiceminister inwestycji i rozwoju, pełnomocnik rządu do spraw małych i średnich przedsiębiorstw Andżelika Możdżanowska powiedziała, że podpisanie porozumień dotyczących rozwoju elektromobilności jest najlepszym dowodem na to, że Polska jest przygotowana na globalną zmianę, jaką jest epoka samochodów elektrycznych. - Przed nami ambitny plan realizacji strategii do 2020 roku. Tworzenia warunków do rozwoju elektromobilności poprzez ułatwienia w lokalizowaniu stacji do ładowania pojazdów elektrycznych, zakup elektrycznych autobusów oraz wspieranie miast w rozwoju niskoemisyjnego transportu zbiorowego - powiedziała Możdżanowska. - Kołem zamachowym do rozwoju motoryzacji elektrycznej może okazać się działalność dużych przedsiębiorstw państwowych, takich jak dzisiejsi sygnatariusze porozumienia. (...) Dzisiejszy dzień jest zwiastunem nowego trendu, czy wręcz pozytywnej mody na ekologię, dojrzałe i odpowiedzialne podejście do środowiska. Ten trend będzie jednym z istotnych faktorów zwiększających konkurencyjność Polski na świecie - dodała.

Celem podpisanych dokumentów jest rozwój elektromobilności i zacieśnienie współpracy pomiędzy firmami w tym zakresie. Upowszechnianie aut elektrycznych w Polsce przewiduje opracowany przez rząd kompleksowy program związany z rozwojem elektromobilności. Jest to też jedno z założeń Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Autor: mb / Źródło: PAP

Raporty: