Polska może mieć elektrownię jądrową. Minister energii jest za

ShutterstockElektrownia atomowa mogłaby powstać najwczesniej w 2030 r.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski uważa, że elektrownia jądrowa powinna być budowana z powodu swojej zeroemisyjności, a jeśli decyzja o budowie bloku zostałaby teraz podjęta, to zostanie on oddany do użytku około 2030 roku.

- Moja osobista opinia jest taka, że powinniśmy ją budować – powiedział Tchórzewski w rozmowie z portalem wnp.pl.

W Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju wpisano budowę elektrowni jądrowej, ale na Radzie Ministrów zdecydowano, że potrzebne są dodatkowe opracowania uzasadniające konieczność jej budowy. Jak wyjaśnił Tchórzewski w rozmowie z portalem wnp.pl. koszt bloku o mocy 1 200 MW wyniesie około 24 mld zł. Jego zdaniem, to trochę taniej niż budowa farm wiatrowych na morzu.

Argument w rozmowie z Komisją

- Budowa elektrowni jądrowej jest jednym z argumentów w negocjacjach z Komisją Europejską dot. tzw. pakietu zimowego - mówił w połowie marca minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał wówczas, że dobrze by było opracować model jej finansowania "w pierwszym półroczu" tego roku.

Pakiet zimowy to opublikowane pod koniec listopada ub. roku propozycje Komisji Europejskiej, które zawierają m.in. wyśrubowane normy emisji CO2, co z kolei eliminuje naszą opartą na węglu energetykę z mechanizmów wsparcia. Bezemisyjna elektrownia jądrowa mogłaby znacznie obniżyć średnią emisyjność polskiej energetyki.

Czy w Polsce powinno się budować elektrownie atomowe? "Debata Młodych":

Czy w Polsce powinno się budować elektrownie atomowe? "Debata Młodych"
Czy w Polsce powinno się budować elektrownie atomowe? "Debata Młodych"TVN24 BiS

Autor: MS / Źródło: wnp.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości