Minister o elektrowni jądrowej w Polsce. "Jesteśmy bardzo blisko rozstrzygnięć"

Z kraju

Najbogatszy Polak chce budować elektrownię jądrową. Komentarze ekspetów
wideo 2/4

Polska jest blisko rozstrzygnięć w sprawie elektrowni atomowej - poinformował w środę minister energii Krzysztof Tchórzewski. Jak dodał, do 2040 roku powinny powstać 3-4 bloki jądrowe.

- Aby realizować program budowy energetyki jądrowej, trzeba stworzyć solidne podwaliny finansowe. Cały czas trwa poszukiwanie nie tylko technologii, ale i uczestników w realizacji tego zadania - powiedział dziennikarzom Tchórzewski w kuluarach konferencji Europower.

- W moim przekonaniu jesteśmy bardzo blisko rozstrzygnięć w tej dziedzinie - dodał.

"W ciągu roku sprawa się zamknie"

Dopytywany o termin, odpowiedział: - Na pewno w ciągu roku ta sprawa się zamknie. Mówimy o inwestycjach w Polsce na poziomie około 200 miliardów złotych.

- Jesteśmy na finiszu i w ciągu najbliższych miesięcy te rozstrzygnięcia będą, bo zainteresowanie współpracą z nami, także kapitałową, się znalazło - stwierdził minister

- Chodzi o dopięcie umów, znalezienie tych, którzy zechcą zostawić w Polsce pieniądze i razem z nami oczekiwać przychodów, tych, którzy chcą uczestniczyć w wydatkach na poziomie dziesiątków miliardów złotych - dodał.

Krzysztof Tchórzewski poinformował, że w planach są 3-4 bloki jądrowe do 2040 roku, a sumarycznie 6 bloków.

Ceny prądu

Pytany, kiedy będą decyzje w sprawie cen energii elektrycznej w 2020 roku, odpowiedział, że to kwestia najbliższej przyszłości.

- Nowy rząd będzie decydował, bo w grę wchodzą wydatki - powiedział minister.

Pytany, czy w strukturze nowego rządu będzie Ministerstwo Energii, odpowiedział, że trwają ustalenia "w zaciszu gabinetów" i w najbliższych dniach opinia publiczna je pozna.

Autor: mp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: P. Tracz/KPRM