Fuzja paliwowych spółek zajmie długie miesiące. "To są potężne ciała gospodarcze"

Z kraju

tvn24Beata Szydło komentuje zmiany w Orlenie

Zakładana pełna konsolidacja Orlenu i Lotosu to proces, który zajmie na pewno więcej niż pół roku - powiedział w poniedziałek minister energii Krzysztof Tchórzewski.

- To są potężne ciała gospodarcze. To jest proces, którego czasu nie oceniliśmy, ale zakładam, że to będzie na pewno więcej niż pół roku - zaznaczył w Katowicach minister, pytany o przewidywaną perspektywę pełnej konsolidacji PKN Orlen i Grupy Lotos.

Powstanie nowej firmy

Dziennikarze pytali Tchórzewskiego o koncepcję, zgodnie z którą w drodze do tego celu Orlen w pierwszym etapie w niedalekiej przyszłości kupiłby od Skarbu Państwa 32,99 proc. akcji Grupy Lotos, a dopiero w kolejnym etapie ogłosiłby wezwanie na udziały odnoszące się do pozostałych 66 proc. - List intencyjny wskazuje na to, że chcemy doprowadzić do integracji, a więc sam zakup 32,99 procent akcji Lotosu przez Orlen nie rozwiązuje tego problemu - odpowiedział minister.

- Musimy patrzeć w przyszłość, a więc nie chodzi o to mnie, jako ministrowi energii, aby Orlen kontrolował Lotos, tylko żeby powstała firma, która będzie liderem paliwowym w Europie Wschodniej, która będzie mogła nadawać pewien ton na naszych rynkach. Nie tylko polskim, ale naszych rynkach sąsiednich - wskazał Tchórzewski. - Orlen już dobrze stoi w Czechach i na Litwie. Ostatnio poprawiła się pewna atmosfera współpracy z Litwinami. Ociepliliśmy ze sobą wzajemnie stosunki, co powoduje, że jest to korzystniej dla polskiej gospodarki, ponieważ litewska noga Orlenu nie przynosi straty. Trzeba patrzeć dalej i szerzej i w tej dziedzinie stać nas, aby mieć prawdziwego czempiona - ocenił minister.

Termin konsolidacji

Podkreślił w tym kontekście, że "celem jest konsolidacja firmy, a nie tylko zakup tej jednej trzeciej udziałów". - Patrzymy w takiej perspektywie. Dzisiaj jeszcze analizujemy co zrobić, ażeby ta konsolidacja była szybsza - zadeklarował.

Odnosząc się do pytania, kiedy mogłaby ona nastąpić, Tchórzewski odpowiedział, że "to są potężne ciała gospodarcze, to jest proces, którego czasu nie oceniliśmy". - Ale zakładam, że to będzie na pewno więcej niż pół roku - stwierdził.

27 lutego br. PKN Orlen poinformował o podpisaniu ze Skarbem Państwa listu intencyjnego w sprawie przejęcia przez PKN Orlen kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos w drodze nabycia bezpośrednio lub pośrednio minimum 53 proc. akcji Lotosu. Skarb Państwa ma w Grupie Lotos 53,19 proc. akcji. Nie ma innych akcjonariuszy, którzy posiadaliby powyżej 5 proc. akcji gdańskiej spółki.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: