Inteligentny system pomoże zaoszczędzić prąd. Nawet do 15 procent

[object Object]
Gospodarstwa domowe nie unikną podwyżki opłat za prądTVN24 BiS
wideo 2/4

W połowie przyszłego roku grupa Tauron zamierza zaoferować klientom biznesowym inteligentny system zarządzania energią, dający możliwość zaoszczędzenia co najmniej 10-15 procent prądu. Pilotażowo system będzie wdrożony w katowickim Spodku i pobliskim centrum kongresowym.

Jak podał we wtorek Tauron, firma podpisała umowę na wdrożenie technologii optymalizującej pracę energochłonnych urządzeń w katowickiej hali widowiskowo-sportowej Spodek oraz Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Obiektami, odwiedzanymi rocznie przez blisko milion osób, zarządza spółka PTWP Event Center.

Obniżyć zużycie

Sercem technologii, która optymalizuje energochłonne procesy, jest innowacyjny system, który analizuje różne dane, jak pobór mocy, temperaturę wewnątrz i na zewnątrz obiektu czy liczbę osób przebywających w budynku. W oparciu o nie system na bieżąco wyznacza tryb pracy urządzeń. Dzięki temu wydajność wentylacji czy klimatyzacji dopasowana jest do warunków w obiekcie. Jeżeli warunki się zmieniają, system konfiguruje dla nich inny tryb pracy. Rozwiązanie pozwala nie tylko utrzymać właściwą temperaturę powietrza czy wilgotność, ale również obniżyć zużycie prądu. - Oszczędności w zużyciu energii elektrycznej zależą od technologii urządzeń, które pracują w danym obiekcie. Szacujemy, że zużycie energii może zmniejszyć się o 10 do 15 proc., a nawet więcej - poinformowała Aleksandra Szymańska z zespołu komunikacji zewnętrznej i PR grupy Tauron. Zastosowane rozwiązania służą głównie optymalizowaniu pracy energochłonnych urządzeń klimatyzacyjnych i wentylacyjnych. Twórcy systemu zapewniają, że jego zastosowanie prowadzi do zmniejszenia zużycia prądu bez konieczności inwestowania w zakup drogich urządzeń, zaliczanych do wysokiej klasy energetycznej, czyli energooszczędnych. Dla klienta może to oznaczać nie tylko niższe rachunki za media, ale i oszczędności w sferze inwestycji.

W przyszłym roku

W przyszłym roku Tauron zamierza udostępnić ofertę inteligentnego systemu zarządzania energią wszystkim zainteresowanym klientom biznesowym. - Zawsze wprowadzamy do swojej stałej oferty tylko te produkty i za usługi, które zostały rzetelnie sprawdzone i przebadane. Zakładamy, że oferta inteligentnego systemu zarządzania energią dostępna będzie dla klientów biznesowych w połowie przyszłego roku - podała Szymańska. Usługa optymalizacji pracy energochłonnych procesów jest prowadzona w oparciu o system opracowany przy współpracy z partnerem technologicznym, firmą Virtual Power Plant. Technologia ta bazuje na innowacyjnej metodyce Enabler DSR - to usługa dostosowująca zużycie energii elektrycznej i cieplnej w budynkach do ich zmiennego obciążenia, przy jednoczesnym zachowaniu komfortu dla użytkowników. Korzyścią dla klientów są m.in. oszczędności w wydatkach na energię elektryczną i cieplną.

Autor: ps/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości