Skarb Państwa miesza w radzie Tauronu. W tle konflikt o zakup kopalni

Z kraju

TVN24, tauron.plTauron poinformował o zmianach w radzie nadzorczej

Ministerstwo skarbu wymieniło swoich przedstawicieli w Radzie Nadzorczej spółki Tauron Polska Energia SA. W tle jest konflikt resortu z zarządem spółki ws. przejęcia przez Tauron kopalni Brzeszcze.

Jak informuje Tauron w komunikacie, w skład Rady Nadzorczej powołano dziś Grzegorza Barszcza, Beatę Chłodzińską, Piotra Ciacha, Katarzynę Kosińską, Jarosława Zagórowskiego (byłego prezesa JSW). Ze składu Rady odwołani zostali z kolei Agnieszka Woś, Andrzej Gorgola i Michał Michalewski.

Konflikt ze związkami?

W piątek rezygnację, bez podania przyczyn, złożył przewodniczący rady nadzorczej Tauronu Antoni Tajduś - jeden z pięciu członków rady powołanych przez Skarb Państwa. Wcześniej Tauron podawał też w komunikacie, że resort skarbu odwołał ze składu rady Marka Ściążko. To odejścia oraz dzisiejsze odwołania otworzyły drogę do powołania przez resort skarbu nowych przedstawicieli.

W tle zamian w radzie nadzorczej jest kwestia przejęcia przez Tauron kopalni Brzeszcze. To jeden z dawnych zakładów Kompanii Węglowej – wydzielony z niej i przejęty przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń. Styczniowe porozumienie rządu ze związkami zapowiadało poszukiwanie dla Brzeszcz inwestora. W maju br. Tauron podpisał list intencyjny ws. ewentualnego nabycia części aktywów tej kopalni.

Szybkie przejęcie może jednak nie być takie pewne. W ubiegły wtorek spółka podała w komunikacie, że z uwagi na ryzyko zwrotu niedozwolonej pomocy publicznej oferta zostanie złożona jedynie w przypadku sprzedaży aktywów przez SRK w trybie przetargu publicznego. Za kluczowe koncern uznał też m.in. przeprowadzenie procesu restrukturyzacji tych aktywów przez SRK.

Takie stanowisko mogło nie spodobać się ministerstwu skarbu. Potwierdzeniem tego mogą być ostatnie publikacje medialny i doniesienia mówiące o „poważnym spięciu na linii zarząd Tauronu - resort skarbu” - mogącym pogrzebać plan ratunkowy dla górnictwa.

Zaniepokojeni

W tym kontekście we wtorek Prezydium Rady Społecznej grupy Tauron skierowało do ministra skarbu oświadczenie, w którym wyraziło „głębokie zaniepokojenie” wydarzeniami i ostatnimi informacjami dotyczącymi kwestii przejęcia kopalni Brzeszcze przez koncern. Związkowcy zaznaczyli, że zarząd grupy na bieżąco informuje ich o założeniach i sposobie przejęcia kopalni Brzeszcze. Ich zdaniem przejęcie Brzeszcz musi odbyć się na zasadach i w oparciu o doświadczenia wypracowane w Tauronie przez wiele lat - w szczególności przez zakłady górnicze tworzące dziś spółkę Tauron Wydobycie.

Duża sprawa

Grupa Tauron w ubiegłotygodniowym komunikacie zapowiedziała, że w razie sprzedaży Brzeszcz przez SRK w trybie przetargu publicznego oferta koncernu będzie opiewała na "symboliczną złotówkę" i zostanie złożona przez spółkę celową (SPV), do której przystąpią partnerzy, w tym Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego. Zarząd Tauronu uważa, że przed zawarciem przez spółkę celową ostatecznej umowy nabycia SRK powinna zrealizować program restrukturyzacji aktywów kopalni, obejmujący m.in.: obniżenie poziomu zatrudnienia stałego do 828 etatów, zatrudnienie do 715 osób w formie outsourcingu, zmianę obecnego systemu wynagrodzeń na motywacyjny (ok. 5 tys. zł części stałej wynagrodzenia plus część zmienna zależna od osiąganych wyników finansowych) oraz poniesienie wcześniej zaplanowanych - w związku z wydzieleniem aktywów - niezbędnych wydatków na system wentylacyjny. Tauron Wydobycie należy w 100 proc. do grupy Tauron; skupia dwa zakłady górnicze: Janina w Libiążu i Sobieski w Jaworznie. W 2014 r. grupa Tauron wyprodukowała 5,4 mln ton węgla handlowego. Obecnie kopalnie skupione w Grupie zaspokajają ok. 40 proc. jej zapotrzebowania na paliwo.

Autor: mn / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24, tauron.pl