Tauron i Rafako rozpoczęły mediacje w sprawie bloku w Jaworznie

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Elektrownia Jaworzno - wideo z drona
Elektrownia Jaworzno - wideo z dronaTVN24
wideo 2/7
TVN24Elektrownia Jaworzno - wideo z drona

Rafako i Tauron rozpoczęły mediacje przed Prokuratorią Generalną - podały spółki. Celem mediacji jest wypracowanie nowego terminu, po którym blok w Jaworznie ma pracować bez usterek.

"Rafako i NJGT (Nowe Jaworzno Grupa Tauron - red.) rozpoczęły mediacje przed Prokuratorią Generalną, dotyczące wypracowania nowego harmonogramu zakończenia okresu przejściowego, po którym blok o mocy 910 MW w Jaworznie będzie pracował w optymalnej konfiguracji i z maksymalną efektywnością" - napisali we wspólnym oświadczeniu prezes Taurona Paweł Szczeszek i prezes Rafako Radosław Domagalski-Łabędzki.

Tauron i Rafako rozpoczęły mediacje w sprawie bloku w Jaworznie

Jak podano, w środę odbyło się pierwsze spotkanie mediacyjne, podczas którego "strony zadeklarowały chęć współpracy służącą wypracowaniu optymalnego harmonogramu zakończenia okresu przejściowego pracy bloku 910 MW".

W okresie przejściowym mają być dokończone testy, optymalizacja i strojenie jednostki. "Okres przejściowy jest kluczowy dla efektywnego funkcjonowania bloku w Jaworznie w perspektywie kilkudziesięciu lat, podczas których będzie stanowił istotny elementem stabilizujący polski system energetyczny" - podkreślili prezesi Taurona i Rafako.

"Sprawne zakończenie okresu przejściowego jest ważne nie tylko dla Rafako i Grupy Tauron, ale również dla stabilności systemu energetycznego Polski. Rafako i Grupa Tauron zgodnie będą prowadzić dalsze prace nad dokończeniem jednostki" - czytamy w wieczornym oświadczeniu szefów obu firm.

Czytaj także: Pożar taśmociągu w Elektrowni Jaworzno II. "Straż pożarna zakończyła akcję">>>

Nowy blok w Jaworznie

Wybudowany kosztem ponad 6 mld zł blok uruchomiono z opóźnieniem w listopadzie 2020 r. W czerwcu ub.r. został wyłączony z powodu usterek, naprawianych od tego czasu przez wykonawców z konsorcjum Rafako-Mostostal Warszawa. Ponownie jednostkę uruchomiono - również z opóźnieniem wobec pierwotnych planów - w końcu kwietnia br., zaś okres przejściowy miał trwać do końca października br. Rozpoczęte w środę kolejne mediacje przed Prokuratorią Generalną dotyczą wypracowania nowego harmonogramu zakończenia okresu przejściowego.

Elektrownia Jaworzno4H4 Photography / Shutterstock

We wtorek na czele eksploatującej blok spółki Nowe Jaworzno Grupa Tauron stanął szef Grupy Tauron Paweł Szczeszek, który będzie łączył obie funkcje. Według Taurona, ma to m.in. usprawnić mediacje z wykonawcą bloku i usprawnić jego działanie do czasu usunięcia wszystkich usterek. Poprzedni prezes NJGT oraz spółki Tauron Wytwarzanie Sebastian Gola został we wtorek odwołany z obu stanowisk.

Obecnie blok w Jaworznie nie wytwarza energii. W poniedziałek Tauron potwierdził, że jednostka została czasowo odstawiona w związku z koniecznością przeprowadzenia pełnego procesu oczyszczenia kotła oraz odżużlacza; ma wznowić produkcję energii jeszcze w tym tygodniu.

Doniesienia o złej jakości spalanego węgla

W ostatnich dniach opisywaliśmy sytuację nowego bloku w Jaworznie., który obecnie nie wytwarza energii. Portal Onet napisał w poniedziałek, że "w Elektrowni Nowe Jaworzno, jednej z największych w Polsce, doszło do awarii najnowszego bloku węglowego". "Do awarii doszło w sobotę, a więc zaledwie kilkadziesiąt godzin po naszej publikacji. Przyczyną zdarzenia ma być uszkodzenie odżużlacza. Wybudowany niedawno blok nie produkuje więc energii" - napisał Onet.

W odpowiedzi na artykuł Tauron opublikował oświadczenie, w którym przekazał, że jednostka została czasowo odstawiona w związku z koniecznością przeprowadzenia pełnego procesu oczyszczenia kotła oraz odżużlacza. Według zapewnień spółki ma wznowić produkcję energii jeszcze w tym tygodniu. Grupa poinformowała też, że jednostka ma zapewnione paliwo - jego zapasy są około dwukrotnie większe od wymaganych.

Odżużlacze należą do strategicznych urządzeń w instalacjach energetycznych. Służą do wygarniania wypalonych w procesie produkcji energii miałów węglowych. Następuje schłodzenie wypadającego z kotła rozżarzonego żużla, który następnie jest kruszony i transportowany na składowisko.Tauron zaznaczył, że po ponownym uruchomieniu, w okresie przejściowym blok jest do dyspozycji Polskich Sieci Elektroenergetycznych. W maju i czerwcu jednostka wyprodukowała ponad 650 tys. MWh, a w lipcu - 250 tys. MWh.

Blok o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno to najnowocześniejsza jednostka tego typu w polskim systemie energetycznym oraz ważny element rynku mocy. Dysponuje 15-letnim kontraktem mocowym. Docelowo blok w Jaworznie osiągnie minimum techniczne na poziomie 37 proc. To istotny parametr, bowiem przy niższym zapotrzebowaniu na energię nie jest konieczne jego wyłączanie, a potem ponowne uruchamianie, co ważne przy rosnącej produkcji energii z niestabilnych źródeł odnawialnych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: media.tauron.pl

Pozostałe wiadomości