TVN24 Biznes | Z kraju

Miliardy na dopłaty do pensji

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Gospodarka. Premier o zmianach dla firm
Gospodarka. Premier o zmianach dla firmTVN24
wideo 2/5
TVN24Gospodarka. Premier o zmianach dla firm

Na ochronę miejsc pracy przeznaczono blisko 142 miliardy złotych z pakietów antykryzysowych – poinformowała we wtorek szefowa ministerstwa rodziny Marlena Maląg. - Samo dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników to niemal 17 miliardów złotych - dodała.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Ministerstwo rodziny zwróciło uwagę, że od uruchomienia pakietu antykryzysowego w jego pierwotnym kształcie minęło ponad pół roku. Następne tygodnie przyniosły kolejne jego rozszerzenia, do tego doszły także pakiet finansowy Polskiego Funduszu Rozwoju i pomocowy Banku Gospodarstwa Krajowego, co – jak podkreślił resort – umożliwiło szersze wsparcie przedsiębiorców w czasie pandemii.

- Ostatnie pół roku to czas wspólnej ciężkiej walki o ochronę miejsc pracy. Łączna kwota wsparcia dla przedsiębiorców w ramach wszystkich tarcz to już 141,96 mld zł. Samo dofinansowanie do wynagrodzeń 4 mln pracowników to 16,95 mld zł – przekazała minister Maląg.

Jak pokazują najnowsze dane resortu rodziny, od czterech miesięcy stopa bezrobocia utrzymywała się na tym samym poziomie 6,1 proc. Z kolei wrzesień był drugim miesiącem z rzędu, kiedy liczba zarejestrowanych w urzędach pracy osób bezrobotnych zmniejszała się.

"To dobry znak"

- To dobry znak i dowód na to, że pakiet wsparcia dla przedsiębiorców działa. Dzięki temu, jak wynika z naszych wyliczeń, udało się uratować przeszło 6 mln miejsc pracy – podkreśliła Marlena Maląg.

Oprócz dofinansowania do wynagrodzeń pakiet to też m.in. umarzalne pożyczki dla mikroprzedsiębiorców. Resort rodziny przekazał, że przyznano ich już 1,86 mln na blisko 9,24 mld zł.

- Kwota zwolnienia ze składek ZUS wyniosła 17 mld zł, z kolei świadczenie postojowe i dodatek solidarnościowy to łączne wsparcie na poziomie przeszło 5,31 mld zł – wskazała Maląg.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości