TVN24 Biznes | Z kraju

Straciłeś przez COVID-19, dostaniesz zwrot podatku

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Marek Belka: jak na razie wpływ pandemii na polską gospodarkę był mniej dotkliwy niż w innych krajach
Marek Belka: jak na razie wpływ pandemii na polską gospodarkę był mniej dotkliwy niż w innych krajachTVN24
wideo 2/6
TVN24Marek Belka: jak na razie wpływ pandemii na polską gospodarkę był mniej dotkliwy niż w innych krajach

Przedsiębiorcy, którzy w czasie pandemii ponieśli duże straty, dostaną zwrot podatku - informuje wtorkowa "Rzeczpospolita". Dziennik podaje, że można już składać korekty zeznań za 2019 rok, w których odliczymy stratę z 2020 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

- Dzięki temu firmy poszkodowane przez pandemię dostaną zwrot podatku i poprawią płynność finansową – mówi cytowany przez dziennik Arkadiusz Łagowski, ekspert Lewiatana, doradca podatkowy w kancelarii Martini i Wspólnicy.

Kto może skorzystać?

Jak wskazuje "Rzeczpospolita" z ulgi mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy płacący PIT (według skali albo liniowy), jak i spółki odprowadzające CIT.

- Limit straty, którą można odliczyć, to 5 mln zł. Załóżmy, że taką kwotę odliczy spółka, która w 2019 r. płaciła 19 proc. CIT albo przedsiębiorca rozliczający się liniowym 19-proc. PIT. Dzięki uldze odzyskają 950 tys. zł – wyliczył w rozmowie z "Rz" Krzysztof Niemiec, doradca podatkowy w kancelarii Bogdan Chudoba Adwokaci Doradcy Podatkowi.

Gazeta podaje też, że jeśli przedsiębiorca płacący 19-proc. liniowy PIT poniósł w zeszłym roku 10 tys. zł straty i odliczy ją od dochodu z 2019 r. odzyska 1,9 tys. zł.

"Rzeczpospolita" wskazuje, że ulgę wprowadziła tarcza antykryzysowa, dodając art. 52k do ustawy o PIT i art. 38f do ustawy o CIT. "Z tych przepisów wynika, że z preferencji mogą skorzystać firmy, których ubiegłoroczne przychody były niższe o 50 proc. od tych z 2019 r." - czytamy w dzienniku.

- Przy ich wyliczaniu przedsiębiorca nie uwzględnia subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju. Fiskus potwierdza, że samo otrzymanie subwencji nie powoduje powstania przychodu – mówi gazecie Arkadiusz Łagowski.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości