TVN24 Biznes | Z kraju

Postojowe, zwolnienie ze składek. Są nowe wzory wniosków

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes
Jadwiga Emilewicz o nowym pakiecie antykryzysowym
Jadwiga Emilewicz o nowym pakiecie antykryzysowym
wideo 2/5
Jadwiga Emilewicz o nowym pakiecie antykryzysowym

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że zaczął już obowiązywać trzeci pakiet antykryzysowy. W związku z tym ZUS opublikował nowe wnioski dla pracowników i przedsiębiorców.

Jak poinformował na swojej stronie ZUS, z powodu wejścia w życie tak zwanej tarczy antykryzysowej 3.0 potrzebne było wprowadzanie zmian w niektórych wnioskach o wsparcie.

Nowe wzory wniosków

Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS) udostępnione zostały nowe wersje wniosków dla osób ubiegających się o:

- świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność (wniosek RSP-D),

- zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek (wniosek RDZ).

Jeśli chodzi o wniosek RSP-D, to w sekcji V wniosku zmieniono treść oświadczenia dotyczącego daty rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności - zamiast daty 1 lutego 2020 r. jest 1 kwietnia 2020 r.

W przypadku wniosku RDZ uwzględniono nowe grupy osób, które mogą ubiegać się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek za określone okresy, oraz dodano niezbędne oświadczenia.

WNIOSEK RSP-D
WNIOSEK RDZ

Jak składać wnioski?

Przy okazji ZUS przypomniał, że wnioski dotyczące wsparcia w ramach pakietów antykryzysowych można składać:

- drogą elektroniczną przez PUE ZUS,

- drogą elektroniczną przez PUE ZUS, za pośrednictwem strony gov.pl (link do strony zewnętrznej),

- w formie papierowej za pośrednictwem poczty,

- w formie papierowej osobiście w placówce ZUS - na przykład do skrzynki na dokumenty oznakowanej napisem "Tarcza antykryzysowa”.

Dodatkowo na PUE ZUS dodano możliwość podglądu szczegółów wniosków o świadczenie postojowe. Funkcja ta jest dostępna na profilach osób, które złożyły wnioski typu RSP-D, RSP-DK, RSP-C i RSP-CK. Informacje są prezentowane w zakładce Ubezpieczony, Świadczeniobiorca i Płatnik w bocznym menu [Dokumenty i Wiadomości] w formie dodatkowej zakładki "Tarcza antykryzysowa – wnioski" - informuje ZUS.

OGLĄDAJ TVN24 GO W INTERNECIE NA TVN24 GO

Dla kogo wsparcie?

Według trzeciej wersji pakietu antykryzysowego o świadczenie postojowe można się ubiegać nawet trzykrotnie. Pomoc przysługuje samozatrudnionym oraz zatrudnionym na podstawie umowy cywilnoprawnej. ZUS wyjaśnia, że otrzymane środki finansowe mają zrekompensować utratę przychodów. Choć co do zasady świadczenie postojowe wynosi 2080 zł.

JAK DOSTAĆ POSTOJOWE >>>

Z kolei zwolnienie z opłacania składek ma być rozszerzone na osoby, których przychód był wyższy niż 300 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w 2020 r. (powyżej 15 681 zł), ale ich dochód z tej działalności w lutym 2020 r. nie był wyższy niż 7000 zł.

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości