TVN24 Biznes | Z kraju

Rząd ogłasza tarczę antyinflacyjną. Co zawiera?

TVN24 Biznes | Z kraju

Źródło:
PAP
Morawiecki: Proponujemy duży program obniżek podatków, które będą służyły temu, by złagodzić skutki inflacji
Morawiecki: Proponujemy duży program obniżek podatków, które będą służyły temu, by złagodzić skutki inflacjiTVN24
wideo 2/10
TVN24Morawiecki: Proponujemy duży program obniżek podatków, które będą służyły, by złagodzić skutki inflacji

Obniżka cen paliw, obniżka VAT na gaz, zniesienie akcyzy na energię elektryczną i dodatek osłonowy dla rodzin - takie propozycje zawiera tzw. tarcza antyinflacyjna ogłoszona  przez premiera Mateusza Morawieckiego. Rozwiązania mają kosztować 10 miliardów złotych.

- Proponujemy dużą obniżkę podatków, by zamortyzować skutki inflacji - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Zakłada obniżkę akcyzy na paliwo, obniżkę podatku VAT na gaz i energię elektryczną oraz dodatek osłonowy dla 5 mln gospodarstw domowych.

CAŁA KONFERENCJA W TVN24 GO >>>

- Tak jak ceny energii wpływają na budżety domowe, tak ceny energii, paliw, gazu, energii elektrycznej przekładają się na całą gospodarkę - mówił.

Obniżka cen paliw, energii i gazu

- Aby złagodzić, zamortyzować, zbuforować ten wzrost inflacji robimy to, co w naszych rękach, w naszej mocy, żeby ludziom łatwiej było przejść przez ten okres najbliższych miesięcy, może nawet paru kwartałów. Prezentujemy pierwszą serię działań, która mam nadzieję, że zamortyzuje to uderzenie inflacyjne. Jak trzeba będzie, w przyszłości w kolejnych kwartałach podejmiemy kolejne działania. Ten obszar będzie obejmował trzy zasadnicze miejsca, które bolą Polaków: cen paliw, cen energii i cen żywności" - mówił szef rządu.

- Już od 20 grudnia na pięć miesięcy wdrażamy obniżkę cen paliw poprzez to, na co państwo ma wpływ: po pierwsze wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE. Po drugie, od 1 styczna 2022 r. do 31 maja 2022 r., też na pięć miesięcy, paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej - mówił premier.

- Te rozwiązania doprowadzą do obniżki cen paliw w najbliższych tygodniach - o około 20 do nawet 28, 30 groszy. Po drugie od 1 stycznia na zimowe miesiące (..) wprowadzamy obniżkę podatku VAT na gaz ziemny z poziomu 23 proc. na poziom 8 proc. - zapowiadał.

Dodał, że zniesiona zostanie całkowicie akcyza na energię elekryczną. Ma być również zniesiony VAT - z 23 proc. do 5 proc. na trzy miesiące, poczynając od stycznia. - Od stycznia, na trzy miesiące, obniżymy stawkę VAT na energię elektryczną, ale także w kontekście powstrzymywania cen spekulacji na rynku tzw. zielonych certyfikatów, będziemy wnioskowali o zmianę mechanizmu handlu certyfikatami zielonymi. Będę taki postulat zgłaszał, aby zmienić zasady handlu uprawnieniami do emisji CO2 - powiedział Morawiecki.

Rząd planuje także obniżyć stawkę podatku VAT na gaz do 8 proc. od 1 stycznia 2022 r.

- Po drugie, od stycznia na trzy najtrudniejsze miesiące, zimowe miesiące, wprowadzamy obniżkę podatku VAT na gaz ziemny z poziomu 23 proc. na poziom 8 proc. (...) Także znosimy tutaj całkowicie akcyzę na energię elektryczną - powiedział premier.

Zysk wynikający ze spadku ceny gazu w efekcie wprowadzenia pakietu antyinflacyjnego wyniesie od kilkudziesięciu złotych do nawet 100 złotych miesięcznie, średnio ok. 140 zł na kwartał - mówił Morawiecki.

Dodatek osłonowy

Jak mówił podczas czwartkowej konferencji szef rządu, dodatek osłonowy, kompensacyjny, będzie wprowadzony celem bezpośredniego wsparcia rodzin.

- To jest taki rządowy dodatek wyrównawczy - wskazał premier. Dodał, że ma to związek m.in. ze wzrostem cen żywności.

Jak przekazał, rząd zastanawiał się nad obniżką VAT do zera na artykuły żywnościowe. - KE ma inne zasady. Nie zgadza się na tego typu działania. Gdyby była zgoda po stronie KE, jest nasze zobowiązanie, zaproszenie na całe I półrocze przyszłego roku zerowej stawki VAT na artykuły żywnościowe. Ale takiej zgody póki co nie ma - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Wyjaśnił, że w związku z tym zostanie wprowadzony "możliwy do zastosowania mechanizm o charakterze dodatku osłonowego, kompensacyjnego, który uwzględnia jak gdyby tę obniżkę podatku VAT, gdyby ona była do zera na artykuły żywnościowe".

Wyjaśnił, że ten specjalny dodatek "będzie o wartości od 400 do nawet ponad 1000 zł w zależności od gospodarstwa domowego" - inny dla jednoosobowego gospodarstwa domowego, a inny dla pięcio- czy sześcioosobowego.

Dodatek ma być wypłacany w dwóch ratach w 2022 r.

Oszczędności w administracji publicznej

Rząd wprowadzi oszczędności w administracji publicznej. Zablokowane będzie tworzenie nowych etatów oraz powoływanie nowych funduszy celowych - powiedział premier.

- Doprowadzimy do zaoszczędzenia części środków poprzez oszczędności w administracji publicznej, zwiększenie efektywności wydatków publicznych. Każdej złotówce będziemy przyglądać się nie dwa razy, ale trzy razy - zadeklarował.

- Nie będziemy powoływać nowych funduszy celowych czy tworzyć nowych etatów. Zasadniczo blokujemy tworzenie nowych etatów w administracji. Wprowadzimy też zmiany w działaniu funduszu przeciwdziałania Covid-19 - podkreślił.

Co zawiera tarcza antyinflacyjna? Szczegóły:

- od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. obniżka akcyzy na paliwo do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE;

- od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej;

- obniżka podatku VAT na energię elektryczną do poziomu 5 proc. (z obecnego 23 proc.) na 3 miesiące;

- obniżka podatku VAT na gaz do poziomu 8 proc. (z obecnego 23 proc.) na 3 miesiące;

- dodatek osłonowy - dopłata w wysokości 400-1.150 zł w zależności od wielkości gospodarstwa domowego, wypłacana w dwóch ratach w 2022 r.; obejmie to 5,2 mln gospodarstw domowych. 

Inflacja w Polsce i Europie

- Dzisiaj inflacji jest najwyższa od 28 lat w Hiszpanii, Niemczech, USA - od 30 lat. Dedykuję te liczby wszystkim tym, którzy chcieliby twierdzić, że to zjawisko jest ograniczone tylko do Polski - mówił.

Dodał, że inflacja jest konsekwencją pandemii, a dokładnie pakietów pomocowych, jakie wpływają na inflację i faktu, że gospodarki wychodzą z pandemii.

Inflacja w Polsce w październiku wzrosła rok do roku o 6,8 procent - podał niedawno Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 1,1 procent. To poziom niewidziany od maja 2001 roku, kiedy inflacja wyniosła 6,9 procent rok do roku.

W ujęciu rocznym najbardziej podrożały paliwa do prywatnych środków transportu (o 33,9 proc.). Olej napędowy był droższy o 34,5 proc., benzyna - 31 proc., a gaz ciekły i pozostałe paliwa do prywatnych środków transportu o aż 53,1 proc.

Energia elektryczna podrożała o 9,5 proc., wywóz śmieci - o 18, 5 proc. Warzywa są droższe o 8,3 proc., a mięso ogółem o 3,8 proc.

mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości