TVN24 Biznes | Z kraju

Tarcza antyinflacyjna ma zawierać obniżki stawek VAT i akcyzy

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ams
Źródło:
Gazeta Wyborcza
Belka: inflacja wymknęła się spod kontroli, ale to nie znaczy, że nie należy działać w kierunku jej osłabienia
Belka: inflacja wymknęła się spod kontroli, ale to nie znaczy, że nie należy działać w kierunku jej osłabieniaTVN24
wideo 2/7
TVN24Belka: inflacja wymknęła się spod kontroli, ale to nie znaczy, że nie należy działać w kierunku jej osłabienia

W tarczy antyinflacyjnej znajdą się obniżka VAT na energię z 23 na 5 procent, a gazu na 8 procent - informuje "Gazeta Wyborcza". Według dziennika rozwiązanie ma objąć każdego, ale obowiązywać ma tylko trzy miesiące. Nie zmieni się VAT na żywność, ale ma spaść akcyza, także na paliwa.

"Według informacji Wyborcza.biz teraz na stole leży drastyczna obniżka podatku VAT na energię elektryczną oraz gaz. O ile? Rachunki zmniejszyłyby się o kilkanaście procent. Jak? Rząd zamierza obniżyć VAT na energię do 5 proc., a na gaz do 8 proc. Dziś są objęte stawką 23-procentową" - czytamy w artykule.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Inflacja w Polsce. Rząd obniża podatki

"Obniżki, a raczej okresowej promocji. Jak udało się nam bowiem ustalić, VAT na gaz i prąd zmniejszy się tylko na pewien czas. Na teraz najbardziej prawdopodobny okres to trzy pierwsze miesiące 2022 roku. Potem VAT ma wrócić do starych stawek" - napisano.

Gazeta zauważa, że "to zmiana koncepcji, bo wcześniej premier mówił o zmianie nie VAT, ale akcyzy. Tak tydzień temu Mateusz Morawiecki opisywał tarczę antyinflacyjną:- Ona będzie zawierała takie elementy jak obniżenie akcyzy na nośniki energii - mówił na konferencji w Gdańsku. Jak dodał, winę za wysokie ceny energii ponosić mają Gazprom, Rosja oraz Europejska Partia Ludowa, która zdaniem Morawieckiego nie zablokowała budowy Nord Streamu 2" - przypomina dziennik.

- Pomysł jest taki, by obniżyć ceny energii, które podbijają ceny innych produktów - tłumaczy w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" osoba z rządu.

Autor:mp/ams

Źródło: Gazeta Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości