W przyszłym roku mniej zapłacimy za gaz. Ale rachunki raczej nie spadną

Z kraju

SchutterstockRosną jednak stawki opłat sieciowych

W 2015 r. odbiorcy zapłacą nieco mniej za gaz, ale nieco wyższe opłaty sieciowe. Rachunki gospodarstw domowych w efekcie się nie zmienią - szacuje Urząd Regulacji Energetyki. Prezes URE zatwierdził kluczowe gazowe taryfy, obowiązujące od 1 stycznia 2015 r.

Średnie ceny gazu dla odbiorców PGNiG Obrót Detaliczny w 2015 roku będą niższe, podstawowy produkt, czyli gaz wysokometanowy stanieje o 1,8 proc. W przypadku innych odbiorców PGNiG niż klienci Obrotu Detalicznego - czyli nabywających gaz do dalszej odsprzedaży oraz odbiorców końcowych o rocznym zużyciu większym niż 25 mln m sześć. - spadek średnich cen wyniesie 4 proc. dla gazu wysokometanowego. Ta taryfa obowiązuje do końca kwietnia 2015 r.

Nie wszędzie taniej

Rosną jednak stawki opłat sieciowych. O 1,5 proc. wzrosną opłaty dla odbiorców EuRoPol Gaz, czyli bezpośrednio z gazociągu jamalskiego. O 6,4 proc. wzrosną opłaty dla klientów Gaz-Systemu, czyli operatora systemu przesyłowego gazu, a o 3 proc. dla odbiorców gazu wysokometanowego od Polskiej Spółki Gazownictwa, czyli operatora głównej sieci dystrybucyjnej. Wzrost stawek Gaz-Systemu i PSG podyktowany jest koniecznością zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego i zapewnienia środków na modernizację oraz rozwój sieci gazowej - wyjaśnił URE. Zdaniem wiceprezesa Hermes Energy Group Piotra Kasprzaka, jednym z argumentów za wzrostem opłat sieciowych była konieczność zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Wzrost wynika jednak bezpośrednio z przeniesienia części kosztów wliczanych do tej pory przez PGNiG do ceny paliwa gazowego, a to powoduje, że PGNiG oraz PGNiG Obrót Detaliczny stają się bardziej konkurencyjne w segmencie obrotu, przy jednoczesnym braku wpływu tej zmiany na wynik finansowy całej Grupy Kapitałowej - powiedział PAP Kasprzak.

Wzrost marży

Jak podkreślił, niższa marża na sprzedaży paliwa gazowego notowana przez PGNiG i PGNiG Obrót Detaliczny zostanie zrekompensowana wzrostem marży na usługach sieciowych PSG. Z kolei Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ uważa, że obniżki taryf są niższe od oczekiwań, ale jako że obowiązywać mają tylko cztery miesiące, jest prawdopodobne, że to nie koniec obniżek. - Z punktu widzenia PGNiG jest to lekko pozytywna informacja, że taryfy spadają niedużo, ale jest ryzyko, że spadki będą większe później - ocenił.

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Schutterstock