Balcerowicz: takiej destrukcji wizerunku Polski nikt sobie nie wyobrażał

Z kraju

TVN24 BiSGościem TVN24 BiS był prof. Leszek Balcerowicz

Takiej destrukcji wizerunku państwa polskiego, jaka dokonała się w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy za rządów PiS-u nikt chyba sobie wcześniej nie wyobrażał - powiedział w programie "Fakty z Zagranicy" prof. Leszek Balcerowicz.

- Z ubolewaniem przyjmuję ten fakt. Nawet jeżeli ktoś z premedytacja chciał to zrobić, to chyba by tego nie osiągnął - dodał Balcerowicz.

Dla Zachodu to barbarzyństwo

Jak tłumaczył, dla krajów Zachodu "atak na Trybunał Konstytucyjny i brutalne przejęcie mediów publicznych i zrobienie z nich tuby propagandowej jest barbarzyństwem". - Dla Zachodu dziwne są też brutalne wypowiedzi ministra spraw zagranicznych (Witolda Waszczykowskiego - red.). Wielu obserwatorom, którzy przyglądają się szefowi resortu obrony (Antoniemu Macierewiczowi - red.) mogą się nasunąć pytania: "jak ta armia jest kierowana?" - wyliczał ekonomista.

Balcerowicz nazwał Jarosława Kaczyńskiego "człowiekiem groteskowym". Odniósł się w ten sposób to słów prezesa PiS podczas sobotniego zjazdu warszawskich struktur partii. Kaczyński powiedział wówczas, że w Polsce "mamy rebelię". - To Cyrankiewicz mówił, że będzie się odcinać ręce wskutek rebelii w 1956 roku. To jest język komunizmu - podkreślił gość "Faktów z zagranicy".

Jak w Argentynie?

Pytany o to, czy Polska odpowie na opinię Komisji Europejskiej ws. stanu praworządności powiedział, że "nie ma pojęcia", ale dodał, że jest bardzo zainteresowany, czy będzie "dalszy ciąg gry w kotka i myszkę i próba naiwnego wprowadzania w błąd władz unijnych".

- Trzeba uszanować wyrok Trybunału Konstytucyjnego, bo gdyby pod fałszywym hasłem kompromisu doszło do uznania tego, co PiS zrobi to byłby to fatalny precedens. Ja przypominam sobie Argentynę, gdzie rządził dyktator Juan Peron i on dokonał zamachu na konstytucję. Od tej pory Trybunał Konstytucyjny przestał się liczyć. To jest ogromna stawka - zaznaczył.

O programie Rodzina 500 plus prof. Balcerowicz powiedział, że jest to "rozdawnictwo lekką rękę 20 mld zł każdego roku". - Budżet trzeszczy - oznajmił. Pytany o nowe propozycje zespołu prezydenckich ekspertów w sprawie pomocy frankowiczom stwierdził, że nie "nadąża za pomysłami Kancelarii Prezydenta".

Program "Fakty z zagranicy" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 BiS o godz. 19.55.

Autor: ToL//km / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS