Kradzież danych klientów T-Mobile. Operator zawiadomił policję

Z kraju

policja.plHandlujący danymi osobowymi zatrzymani przez policjantów

Systemy bezpieczeństwa T-Mobile wykryły proceder wykradania danych osobowych klientów. Jak poinformowała policja, zamieszanymi w tę sprawę są pracownicy firmy marketingowej i call center. Pozyskane nielegalnie dane sprzedawali konkurencyjnej firmie telekomunikacyjnej. Policja zatrzymała czterech mężczyzn, podejrzanym grozi do trzech lat więzienia.

O możliwości popełnienia przestępstwa zawiadomił sam operator telekomunikacyjny, który przekazał policji wyniki zaawansowanych analiz, które umożliwiły precyzyjną rekonstrukcję działań przestępczych oraz identyfikację ich sprawców.

"Mamy do czynienia z nieuczciwym działaniem jednego z pracowników naszego partnera handlowego, który posiadał autoryzowany dostęp do systemu obsługi klientów i korzystał z niego w niewłaściwy sposób wyświetlając nietypową liczbę danych klientów" - wyjaśnia w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl Małgorzata Rybak-Dowżyk, dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej T-Mobile Polska.

Jak dodaje, "systemy bezpieczeństwa nie zawiodły i nie zostały przełamane".

Czterech zatrzymanych

Nad sprawą pracowali specjaliści z Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji oraz policjanci Komendy Rejonowej Policji Warszawa II. Całość postępowania nadzoruje Prokuratura Rejonowa Warszawa Mokotów.

Jak czytamy w komunikacie na stronie policji, postępowanie dotyczy nieuprawnionego dostępu do bazy danych operatora telekomunikacyjnego oraz bezprawnego przetwarzania informacji pochodzących z tej bazy przez firmę marketingową.

Jak się okazało, firma marketingowa wykonywała prace na zlecenie operatora konkurencyjnego. Pozyskane informacje zawierające dane abonentów podejrzani przekazywali temu operatorowi, za co otrzymywali systematyczne wynagrodzenie księgowane jako zapłatę za działalność reklamową. Na podstawie postanowień wydanych przez prokuraturę przeprowadzono szereg przeszukań na terenie województwa podkarpackiego i dolnośląskiego. Dokonano przeszukań zarówno mieszkań prywatnych jaki i firm, w tym działających jako tak zwane call center. W wyniku tych działań policjanci zatrzymali 4 osoby - mężczyzn w wieku od 33 do 34 lat, którzy zorganizowali opisany proceder, w tym właściciela call center oraz osobę, która stworzyła specjalne oprogramowanie wykorzystane w tym procederze - czytamy. Policyjni eksperci między innymi ustalili hasła do serwerów, na których przestępcy przechowywali skradzione dane. Dane zostały zabezpieczone, podobnie jak wykorzystane oprogramowanie oraz urządzenia służące do nawiązywania połączeń z internetem oraz dokumentacja księgowa. Sprawcom grozi do trzech lat więzienia.

Dane klientów

Małgorzata Rybak-Dowżyk poinformowała tvn24bis.pl, że "T-Mobile, w zależności od ustaleń faktycznych poczynionych w toku postępowania karnego, podejmie decyzję co do dalszych działań prawnych mających na celu ochronę interesu spółki oraz praw swoich klientów".

Policja nie wyklucza, że zabezpieczone dane pochodzą również od innych firm.

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Policja.pl