Duży operator ostrzega przed oszustami. "Prosimy o czujność"

Z kraju

Kawecki: firmy otrzymują fałszywe wezwania do zapłatyTVN24 BiS
wideo 2/6

T-Mobile ostrzega przed atakiem phishingowym, w którym oszuści podszywają się pod operatora. Klienci otrzymują komunikat, który zachęca ich do udziału w ankiecie i kusi możliwością wygrania najnowszych smartfonów.

Jak poinformował T-Mobile w ostrzeżeniu zamieszczonym na stronie internetowej, rzekoma ankieta dotyczy wybranych osób, a licznik upływającego czasu jest zachętą do szybkiego podejmowania decyzji.

"Nasz Dział Bezpieczeństwa Technicznego pracuje nad blokadą domen pośredniczących w przestępczej działalności, niemniej prosimy o czujność!" - zaznaczono w komunikacie.

"Szczególnie powinien zwrócić naszą uwagę bardzo krótki czas na podjęcie decyzji (zwykle ok. 1 minuty)" - dodano.

Czym jest phishing?

Termin "phishing" powstał z połączenia angielskich słów "fishing" (łowienie) i "password" (hasło). Obejmuje kradzież haseł, numerów kart kredytowych, danych kont bankowych i innych poufnych informacji.

Wiadomości phishingowe przybierają zazwyczaj formę fałszywych powiadomień z banków i innych instytucji darzonych powszechnym zaufaniem. Ich autorzy próbują zachęcić odbiorców do przekazania lub aktualizacji poufnych informacji o sobie, aby - jak przekonują - zapobiec utracie ważnych danych, awarii systemu lub innemu zagrożeniu.

Fala oszustw

T-Mobile to nie jedyny operator, który w ostatnim czasie ostrzegał przed podobnymi oszustwami. W marcu CERT Orange Polska, specjalna jednostka operatora telekomunikacyjnego zajmująca się zagrożeniami w sieci, informowała o podejrzanych komunikatach, które mogą pojawić się podczas korzystania z internetu w telefonie. To oszuści - alarmowała firma.

Wcześniej Orange i T-Mobile ostrzegały też przed głuchymi telefonami z egzotycznych numerów np. z Papui-Nowej Gwinei, Konga, Burundi czy Wybrzeża Kości Słoniowej. Naciągacze liczą na to, że użytkownik danego numeru oddzwoni, generując tym samym wysoką opłatę.

Autor: tol//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock