T-Mobile popełnił przestępstwo? KNF zawiadamia prokuraturę

Z kraju

Aktualizacja:
CC BY SA Wikipedia | LowdownT-Mobile oferował ubezpieczenie bez zezwolenia

T-Mobile oferował swoim klientom ubezpieczenie telefonów na wypadek kradzieży, uszkodzenia lub zniszczenia bez zezwolenia na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej - poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego, która złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełniania przez spółkę przestępstwa i wpisała ją na listę ostrzeżeń publicznych.

Chodzi o usługę "Bezpieczne urządzenie", zabezpieczającą klientów na wypadek kradzieży, uszkodzenia lub zniszczenia urządzenia. Jak poinformowała jednak KNF, T-Mobile nie posiada wymaganego przez nadzór zezwolenia na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej.

Odpłatne zabezpieczenie

"Według dostępnych na stronie internetowej warunków świadczenia usługi "Bezpieczne Urządzenie", oferta skierowana do abonentów przewiduje odpłatne zabezpieczenie urządzenia przed wypadkami losowymi poprzez zawarcie umowy bezpośrednio z T-Mobile Polska, tj. podmiotem nie posiadającym zezwolenia KNF na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej" - czytamy w komunikacie KNF.

Jak podkreśliła Komisja, zawiadomienie o podejrzeniu popełniania przestępstwa i wpis na listę ostrzeżeń publicznych nie dotyczą głównej działalności firmy, a wyłącznie oferty dodatkowej, podlegającej regulacjom prawnym obowiązującym na rynku finansowym. Zawiadomienie złożono do Prokuratury Rejonowej Warszawa Mokotów.

Operator odpowiada

T-Mobile broni się przekonując, że przed wprowadzeniem usługi zostały przeprowadzone dokładne analizy prawne, które "wyraźnie wskazywały na możliwość świadczenia jej (usługi) przez T-Mobile". Usługa ta, zdaniem operatora, służy jedynie zwiększeniu komfortu korzystania z wartościowego sprzętu. "Oświadczamy, że T-Mobile Polska S.A. nigdy nie prowadziła ani nie prowadzi działalności ubezpieczeniowej, a usługa "Bezpieczne Urządzenie" oferowana klientom T-Mobile od prawie pięciu lat jest rozszerzoną gwarancją" - informuje operator i dodaje, że ze spokojem oczekuje na rozstrzygnięcie sprawy przez właściwe organy.

Potrzeba zmian

KNF podała również, że Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wystąpił do Ministerstwa Finansów z postulatem zmiany przepisów, aby możliwe było wykreślanie podmiotów z listy ostrzeżeń publicznych w przypadkach: odmowy wszczęcia postępowania przygotowawczego, umorzenia postępowania albo wyroku uniewinniającego. "Na podstawie wniosków ze sprawy Amber Gold, Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianą ustawy, która ma umożliwić KNF pozyskiwanie informacji o podmiotach podejrzewanych o działanie bez licencji. W przypadku potwierdzenia podejrzeń skróciłoby to postępowanie karne, a tam gdzie podejrzenia nie znalazłyby potwierdzenia, nie byłoby konieczności zawiadamiania prokuratury i wpisywania podmiotu na listę ostrzeżeń publicznych" - wyjaśniła KNF.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: CC BY SA Wikipedia | Lowdown