Szyszko: siedzimy na geotermalnym piecu. Miliony płyną na nowe odwierty

Szyszko: geotermia to przyszłość
Szyszko: geotermia to przyszłość

Mamy ogromne zasoby geotermalne; to centralne ogrzewanie, do którego wystarczy się podłączyć - mówił minister środowiska Jan Szyszko. We wtorek podpisano umowy w sprawie poszukiwania wód geotermalnych w kilku gminach w Polsce. Koszt tych odwiertów to około 110 mln zł.

Umowy podpisano z przedstawicielami czterech samorządów: Sochaczewa, Sieradza, Lądka Zdroju i Szaflar. Kolejny otwór geotermalny ma powstać także w gminie Koło. Na inwestycje 107 mln zł przeznaczy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). W ramach ogłoszonego przez NFOŚiGW konkursu na poznanie budowy geologicznej oraz gospodarkę zasobami złóż kopalin i wód podziemnych w Polsce wpłynęło w sumie 30 wniosków. Wartość wszystkich tych inwestycji to ok. 500 mln zł.

Zasoby geotermalne

Minister Jan Szyszko podkreślił na konferencji, że według szacunków profesora Juliana Sokołowskiego polskie zasoby geotermalne mogą wielokrotnie zaspokoić nasze potrzeby energetyczne.

- Pod nami, na głębokości od 2 do 3 kilometrów, są ogromne zasoby gorącej wody - mówił minister. Szef resortu środowiska zwrócił uwagę, że rozwój energetyki geotermalnej to szansa na sprostanie globalnym wyzwaniom klimatycznym, ponieważ taki rodzaj pozyskania energii jest bezemisyjny. - To wielka szansa dla rozwoju gospodarczego Polski. To wielka szansa dla rozwoju naszej gospodarki w kierunku neutralności klimatycznej - powiedział Szyszko. Prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda ocenił, że źródła geotermalne są "właściwie niewyczerpalne, to najczystsze źródeł energii". Dodał, że geotermia to też ważny element walki ze smogiem, ponieważ może ona zastąpić źródła węglowe. Na przykładzie Szaflar wskazał, że otwory geotermalne będą miały nawet 5 km głębokości. Dodał, że Fundusz spodziewa się, iż w przypadku niektórych inwestycji, oprócz energii cieplnej da się również produkować energię elektryczną. Ministerstwo Środowiska informuje, że na terenie Polski udokumentowanych jest 26 złóż wód termalnych oraz 30 złóż wód o charakterze leczniczym i termalnym. Działa też kilka ciepłowni geotermalnych: Bańska, Pyrzyce, Mszczonów, Uniejów, Stargard.

Autor: MS / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości