Szyszko powinien odejść za wycinkę drzew? Polacy podzieleni

Z kraju

Fakty TVN07.023.2017 | Wotum nieufności dla ministra Szyszki w Sejmie. Pod topór trafia też jego ustawa

47 proc. Polaków uważa, że minister środowiska Jan Szyszko powinien stracić stanowisko - wynika z sondażu Kantar Millward Brown, przeprowadzonego na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24. 43 proc. ankietowanych jest zdania, że szef resortu powinien zachować posadę.

Na pytanie: czy po wejściu w życie tych przepisów (dotyczących wycinki drzew) minister środowiska Jan Szyszko powinien stracić stanowisko? 32 proc. badanych wybrało opcję "zdecydowanie tak", a 15 proc. - "raczej tak".

Natomiast wśród zwolenników pozostawienia ministra na stanowisku 22 proc. zaznaczyło opcję "zdecydowanie nie", a 21 proc. "raczej nie".

10 proc. ankietowanych odpowiedziało: "nie wiem".

Czy minister Szyko powinien odejść za prawo pozwalające na wycinkę drzew? Sondaż47 proc. Polaków uważa, że minister środowiska Jan Szyszko powinien stracić stanowisko - wynika z sondażu Kantar Millward Brown, przeprowadzonego na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24. 43 proc. ankietowanych jest zdania, że szef resortu powinien zachować posadę.tvn24.pl

Sondaż został zrealizowany przez Kantar Millward Brown w dniach 7-8 marca 2017 roku na ogólnopolskiej próbie telefonów stacjonarnych i komórkowych, wśród osób w wieku 18+. Wielkość próby N=1004.

Nowe przepisy

Dymisji Szyszki domagają się posłowie PO, którzy złożyli wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra. Jednak we wtorek sejmowa komisja środowiska zaopiniowała go negatywnie.

Skąd wotum nieufności? Chodzi o zliberalizowane przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnych posesjach, które obowiązują od 1 stycznia. Zgodnie z nimi właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Projekt ustawy, który umożliwił te zmiany, został złożony w Sejmie przez grupę posłów PiS. Przepisy ustawy wzbudziły społeczne protesty.

W miniony piątek PiS złożył w Sejmie projekt zmian w ustawie o ochronie przyrody. Nowela przewiduje, że jeżeli na danym terenie zostaną usunięte drzewa, właściciel przez pięć lat nie będzie mógł zbyć tej nieruchomości na rzecz podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Nowela proponuje kary administracyjne, jeśli osoba fizyczna nie dotrzyma tego zakazu.

Podczas wtorkowego posiedzenia komisji ochrony środowiska Wojciech Skurkiewicz (PiS) poprosił o zdjęcie z porządku obrad projektu PiS dot. wycinki drzew na prywatnym gruncie, ponieważ wymaga on jeszcze doprecyzowania.

Pytany, czy projekt może być poddany pod głosowanie jeszcze na obecnym posiedzeniu Sejmu, Skurkiewicz powiedział: "Będziemy starali się jak najszybciej pracować nad projektem, żeby jak najszybciej skierować go do Senatu i żeby jak najszybciej wszedł w życie".

Szyszko do dymisji? Komisja zajmie się wnioskiem Platformy Obywatelskiej:

Autor: tol/gry / Źródło: tvn24bis.pl