Premier: nie lekceważę głosów tych, którzy oczekują prawa do nieszczepienia dzieci

Z kraju

ShutterstockTo jest trudny wybór - mówiła szefowa rządu Beata Szydło pytana o zasadność szczepień dzieci

- To jest trudny wybór - mówiła szefowa rządu Beata Szydło na antenie radia Maryja, pytana o zasadność szczepień dzieci. Jak podkreślała, rozumie, że temat wywołuje emocje wśród rodziców, którzy chcą dla swoich pociech jak najlepiej. Premier dodała, że odbyło się spotkanie z przedstawicielami rodziców, którzy podnoszą ten problem.

Beata Szydło była gościem programu "Rozmowy Niedokończone" na antenie Radia Maryja w czwartek. Szydło odpowiadała na pytanie słuchacza, który chciał poznać stanowisko premier w sprawie sporu o szczepionki.

Szczepienia dzieci

- Ten temat wywołuje emocje, co jest rzeczą naturalną, bo każdy rodzic chce jak najlepiej dla swojego dziecka. Są rodzice, którzy mają przeświadczenie, że szczepionka może ich dziecku zaszkodzić, ale są tacy, którzy są przekonani, że szczepienie uchroni przed chorobą. Nie umiem tego ocenić pod względem merytorycznym, bo nie jestem lekarzem - odpowiedziała premier.

- Jestem matką, moi synowie są dorośli, ja szczepiłam moje dzieci, na szczęście nie mam złych doświadczeń, bo nic się nie wydarzyło złego. Ale znam też historie, kiedy dziecko po zaszczepieniu się rozchorowało. To jest trudny wybór. Każdy z rodziców ma dylemat. Niemniej jednak moja opinia jest taka, że szczepienia są potrzebne - dodała.

- Pan minister Radziwiłł wykazuje ogromną troskę - mówiła o ministrze zdrowia Konstantym Radziwille, który jest znanym zwolennikiem szczepień.

Jak zaznaczyła premier, "nie lekceważy głosów tych, którzy oczekują prawa do nieszczepienia dzieci". - W Kancelarii Premiera odbyło się spotkanie z przedstawicielami rodziców, którzy podnoszą ten problem. Będziemy się zastanawiać, w jaki sposób pogodzić te dwa stanowiska, co nie będzie łatwe - stwierdziła.

Dzień przed wypowiedzią premier Szydło, marszałek Karczewski i Konstanty Radziwiłł zaszczepili się wzajemnie przeciwko grypie. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Senacie zachęcali do korzystania ze szczepień i prowadzenia zdrowego trybu życia. - Ja zaszczepię pana ministra, pan minister mnie. W ubiegłym roku byłem szczepiony przez pana ministra, pochwalę się i powiem państwu, że szczepienie było skuteczne i uchroniło mnie przed grypą - mówił Karczewski.

Autor: ps/ms / Źródło: Radio Maryja

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock