Premier Szydło w Budapeszcie. "Otwarcie chińskiego rynku na polskie marki"

Z kraju

Szydło: Polska rozwija się bardzo szybkoTVN24 BiS
wideo 2/4

Premier Beata Szydło w poniedziałek w Budapeszcie weźmie udział w spotkaniu przywódców 16 państw Europy Środkowej z Chinami. Według rzecznika rządu Rafała Bochenka jednym z celów polskiej delegacji jest szersze otwarcie chińskiego rynku na polskie marki.

Będzie to szóste spotkanie państw Europy Środkowej i Chin w formacie 16 plus 1. - Będzie rozmowa przede wszystkim o współpracy gospodarczej z Chinami całej szesnastki, ale również poszczególnych państw - zapowiedziała w piątek Szydło.

- Przewodnim tematem szczytu będzie pogłębienie współpracy gospodarczej, zwiększanie wymiany handlowej i wzajemny rozwój - mówił Bochenek. Jak podkreślił, celem polskiej delegacji na czele z premier Szydło jest promocja polskich przedsiębiorców i ich produktów, a co się z tym wiąże szersze otwarcie chińskiego rynku na polskie marki. - Zależy nam na konkretnych działaniach, które przyczynią się do rozwoju współpracy gospodarczej, co długofalowo będzie korzystne dla obu stron - zaznaczył rzecznik rządu. W poniedziałek w Budapeszcie premier weźmie udział w sesji plenarnej szefów rządów państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz Chin. Spotka się też z premier Serbii Aną Brnabić.

Porozumienie z Chinami

Na marginesie szczytu dojdzie także do podpisania porozumienia o współpracy strategicznej pomiędzy Polską Agencją Inwestycji i Handlu a rządem chińskiej prowincji Hunan. W grupie 16 plus 1, oprócz Chin znajdują się: Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania i Macedonia. Format został zapoczątkowany w 2012 r. na szczycie w Warszawie. Polska ma podpisaną umowę o strategicznej współpracy z Chinami.

Autor: msz/ms / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: