Szydło: Słowa dotrzymaliśmy. Oto program Rodzina 500 plus

Z kraju

TVN24 BiSSzydło: Słowa dotrzymaliśmy. Oto program Rodzina 500 plus

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej program Rodzina 500 plus - powiedziała premier Beata Szydło na konferencji prasowej w Sejmie po poniedziałkowym posiedzeniu Rady Ministrów. - Wsparcie rodzin jest priorytetem mojego rządu - dodała.

Zobacz, jak zmieniał się projekt Rodzina 500 plus

- To bardzo ważny dzień dla rządu, dla polskiego Parlamentu, dla mnie osobiście, bo mogę powiedzieć: dotrzymałam danego słowa. Ale przede wszystkim to bardzo ważny dzień dla wszystkich polskich rodzin - mówiła premier Szydło.

Jak dodała, "po raz pierwszy po 1990 roku będzie w Polsce kompleksowy program prodemograficzny wsparcia polskich rodzin".

Obietnica wyborcza

Jak przypominała szefowa polskiego rządu, złożenie programu prorodzinnego obiecała jeszcze we wrześniu 2015 roku.

- Nazwaliśmy go Rodzina 500 plus i wtedy we wrześniu 2015, kiedy trwała jeszcze kampania powiedziałam, że ten program będzie nie tylko deklaracją składaną w kampanii wyborczej, ale że dotrzymamy słowa, jeżeli Polacy nam zaufają. Mam ogromny zaszczyt powiedzieć, że słowa dotrzymaliśmy. Oto program Rodzina 500 plus. Program wsparcia wszystkich rodzin - powiedziała Szydło.

- W kampanii wyborczej mówiliśmy, że ten program jest potrzebny, dlatego że dzisiaj wiele spośród polskich rodzin potrzebuje wsparcia materialnego. Ale ten ważniejszy, który stawiamy sobie jako jeden z priorytetów, to kompleksowa, systemowa polityka prorodzinna - dodała.

Sukces wszystkich

Jak powiedziała 500 plus to pierwszy krok w tym kierunku. - Program Rodzina 500 plus przygotowany w ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej stał się faktem. Oto projekt ustawy, który za chwilę złożę na ręce marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego - mówiła szefowa polskiego rządu. Jednocześnie podkreślając, że nie należy martwić się o środki na realizację programu.

- W przyjętej w ubiegłym tygodniu ustawie budżetowej te pieniądze zostały zabezpieczone - zapewniła Szydło.

Premier przypomniała również, że "dziecko to jest najlepsza inwestycja w przyszłość". - To nie jest koszt, to inwestycja - dodała. - My politycy, którzy rozpoczniemy pracę w Sejmie nad programem musimy o tym pamiętać. Wsparcie rodzin jest najważniejszym priorytetem mojego rządu - zapewniła Szydło.

- To będzie sukces nas wszystkich. Jeżeli go przyjmiemy, jeżeli wejdzie w życie, to będzie sukces polskiego Parlamentu. Bez względu na to w jakim jesteśmy klubie - podkreśliła szefowa polskiego rządu.

Założenia programu

W czwartek projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, wprowadzającej program "Rodzina 500 plus", zaakceptował Komitet Stały Rady Ministrów. Szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska zapewniła, że kluczowe elementy regulacji nie zostały zmienione. "Rozstrzygnęliśmy wszystkie uwagi zgłoszone do projektu. Środki finansowe na realizację tego programu są zabezpieczone" - mówił również szef Komitetu Stałego Henryk Kowalczyk na czwartkowej konferencji prasowej. Program "Rodzina 500 plus" przewiduje wprowadzenie świadczenia wychowawczego w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko; w przypadku rodzin, których dochód nie przekracza 800 zł na osobę w rodzinie (lub 1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) - również na pierwsze dziecko. Resort rodziny chce, by świadczenie było wypłacane od kwietnia. Świadczenie ma wypłacać urząd miasta, gminy, ośrodek pomocy społecznej lub centra do realizacji świadczeń socjalnych. Wniosek o świadczenie będzie trzeba składać co roku w miejscu zamieszkania.

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Raporty: