Z kraju

Kierunek Azja. Polska szuka sojuszników w Chinach

Z kraju

Premier Szydło poszukuje współpraowników w Pekinie
Premier Szydło poszukuje współpraowników w Pekinietvn24
wideo 2/3

Wizyta premier Beaty Szydło w Chinach trwa. Efektem piątkowych rozmów z szefem rządu w Pekinie Chin Li Keqianga było podpisanie dwóch dokumentów dotyczących współpracy w zakresie turystyki i gospodarki wodnej. W czasie spotkania Szydło wyraziła nadzieję na rozwój strategicznego partnerstwa między Polską a Chinami. - Naszym celem powinno być uruchomienie i pełna operacjonalizacja wszystkich mechanizmów polsko-chińskiego wszechstronnego partnerstwa strategicznego. To już drugie spotkanie szefów rządów Polski i Chin. Po raz pierwszy spotkali się w zeszłym roku podczas szczytu 16 państw Europy Środkowej i Chin.

Jak powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek, zasadniczym celem podpisanej w piątek umowy międzyrządowej w zakresie turystyki jest pogłębienie i rozwijanie współpracy w tym obszarze, co ma przyczynić się do wzrostu ruchu turystycznego i wzajemnej promocji państw. Według rzecznika rządu podpisane memorandum w sprawie przyszłej współpracy w dziedzinie zasobów wodnych i gospodarki wodnej ma charakter intencyjny. - Strona chińska jest zainteresowana doświadczeniem Polski i stosowanymi technologiami przez polskich przedsiębiorców w zakresie np. regulacji i udrażniania cieków wodnych czy budowania zbiorników retencyjnych - podkreślił. W podpisaniu umowy o współpracy w dziedzinie turystyki oraz memorandum o współpracy w zakresie gospodarki wodnej udział wzięli z polskiej strony wiceminister spraw zagranicznych Joanna Wronecka i wiceminister środowiska Mariusz Gajda. Stronę chińską reprezentowali szef MSZ w Pekinie Wang Yi i przewodniczący Chińskiego Narodowego Urzędu Turystyki Li Jinzao.

Wizyta w Państwie Środka

Swoje odwiedziny w Pekinie premier Szydło rozpoczęła w piątek od spotkania z przewodniczącym ChRL Xi Jinpingiem. Wzięła też udział w spotkaniu z prezesami chińskich firm i funduszy inwestycyjnych. Wizyta premier Państwa Środka ma przede wszystkim wymiar gospodarczy. Priorytetem polskiego rządu w rozmowach jest zachęcenie chińskiej strony do realizacji wspólnych dużych inwestycji oraz otwarcie chińskiego rynku na polskie towary. Wizyta Szydło potrwa do wtorku 16 maja. W niedzielę premier weźmie udział w inauguracji międzynarodowego Forum Pasa i Szlaku. Będą w nim uczestniczyć przedstawiciele krajów, które chcą przyłączyć się do realizacji tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku łączącego drogą lądową Azję i Europę.

Autor: ps/gry / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości