Z kraju

Szydło w Katowicach: jesteśmy otwarci na współpracę z biznesem

Z kraju

TVN24 BiSSzydło: w biznesie jest potrzebna odwaga, optymizm i odpowiedzialność

Dla polskiego rządu gospodarka jest priorytetem - podkreśliła w środę premier Beata Szydło, która uczestniczyła w inauguracji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Będziemy otwarci na współpracę z biznesem; chcemy budować markę Polski - dodała.

Podczas swojego wystąpienia premier Szydło mówiła, że Śląsk od wielu lat kojarzy się z gospodarką i tak już pozostanie. - Śląsk to jest kwintesencja gospodarki. Jeżeli myślimy w Polsce o gospodarce, to najczęściej przywołujemy Śląsk jako ten region, który zawsze był tym miejscem, w którym był dobry klimat dla gospodarki, w którym gospodarka się rozwijała – zaznaczyła.

Wsparcie dla regionu

Dodała zarazem, że Śląsk – przez dziesiątki lat eksploatowany – wymaga wsparcia w niektórych obszarach; potrzebuje też impulsu rozwojowego. - Jeżeli będzie silny gospodarczo Śląsk, będzie rozwijała się gospodarczo Polska – oceniła.

Przypomniała, że rząd przyjął dedykowaną przede wszystkim Śląskowi ustawę metropolitalną, która trafi do Sejmu. Dodała, że jej rząd chce, aby na Śląsku rozwijał się nowoczesny przemysł, w tym nowoczesne górnictwo. Szefowa rządu mówiła, że drogą w tym kierunku było niedawne utworzenie Polskiej Grupy Górniczej, która przejęła 11 kopalń i cztery zakłady Kompanii Węglowej. Chodzi nie tylko o danie nowej szansy polskiemu górnictwu, ale unowocześnienie tej branży – podkreśliła.

"Inspiracja dla polityków"

Premier Szydło w inauguracyjnym wystąpieniu oceniła, że dyskusje toczące się podczas katowickiego kongresu powinny być inspiracją dla polityków. - Dla polskiego rządu gospodarka – co zapewne będzie odbierane jako truizm - jest priorytetem. (...) To jest deklaracja rzeczywista, faktyczna - zapewniła premier i dodała, że jej słowa są poparte konkretnymi przedsięwzięciami rządu.

W tym kontekście wymieniła m.in. plan rozwoju przygotowany przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. - To jest program, który został przyjęty jako dokument rządowy, który daje ogromną szansę Polsce, poszczególnym regionom – bo chcemy rozmawiać o zrównoważonym rozwoju – ale który również daje szansę, nie boję się tego powiedzieć, Europie - oświadczyła.

Inne programy

Przypomniała, że rząd wdrożył lub przygotowuje też inne projekty, które mają wzmocnić gospodarkę – program Rodzina 500+ i program mieszkaniowy. Dodała, że rząd chce też odbudowywać polski przemysł i wspierać firmy – tak, by polscy przedsiębiorcy mogli konkurować na rynkach światowych.

Intencją rządu - dodała - jest też przyciąganie do Polski inwestorów zagranicznych, którzy dają pracę Polakom i płacą w Polsce podatki. - Z tych podatków chcemy realizować inwestycje, chcemy realizować te projekty, które będą wpływały na szybszy rozwój Polski, bo doskonale zdajemy sobie sprawę, że dzisiaj mamy ogromną szansę przed sobą i żeby ją wykorzystać Polska musi jeszcze szybciej się rozwijać i musimy zrobić wszystko, żeby z tego rozwoju mogli korzystać wszyscy, a nie tylko wąskie grupy - zaznaczyła.

Jaka gospodarka?

Premier oświadczyła, że rząd chce budować silną gospodarkę, która będzie liczyła się w Europie i na świecie. Przyznała, że to ambitny plan, ale - jak zapewniła - rządowi nie brakuje cech potrzebnych w gospodarce - odwagi, optymizmu i odpowiedzialności.

Szefowa rządu liczy na współpracę z przedsiębiorcami. Wyraziła przekonanie, że ważne jest otwarcie się na gospodarkę i wspólna realizacja celów, "pójście jedną drogą w jednym kierunku przedstawicieli gospodarki i polityki, na zdrowych zasadach".

Premier zadeklarowała, że jej rząd chce wspierać tych, którzy są kreatywni, którzy widzą dla siebie szansę. - Będziemy otwarci na rozmowy i dyskusje, będziemy otwarci na współpracę z biznesem. To jest potrzebne dzisiaj Polsce. Chcemy budować markę Polski. To ambitny i odważny cel, ale cel, który jest możliwy do realizacji, a my jesteśmy zdeterminowani, żeby ten cel osiągnąć - podsumowała Szydło.

Całe wystąpienie premier Beaty Szydło w Katowicach:

Premier Szydło otwiera Europejski Kongres Gospodarczy w KatowicachTVN24 BiS

Autor: tol/gry / Źródło: PAP