Szydło do samorządowców: najważniejszym wspólnym wyzwaniem 500 zł na dziecko

Z kraju

TVN24 BiSSzydło do samorządowców: najważniejszym wspólnym wyzwaniem 500 plus

Najważniejsze wspólne wyzwanie, które w tej chwili jest przed nami, to realizacja sztandarowego programu rządu Rodzina 500 plus - powiedziała premier Beata Szydło na wtorkowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

- Przed nami dużo wspólnych wyzwań, wszyscy zdajemy sobie sprawę, że programy rozwojowe, tempo rozwoju polskiego państwa, to wszystko wymaga współpracy, wzajemnego wspierania się i realizowania dobrych praktyk, które w wielu miejscach są wzorami, z których powinniśmy czerpać. Najważniejszym wspólnym wyzwaniem, które w tej chwili przed nami, jest realizacja sztandarowego programu, który przygotował rząd, czyli Rodzina 500 plus - powiedziała szefowa rządu.

Potrzebna współpraca

Szydło przyznała, że program Rodzina 500 plus to wyzwanie. - Tym bardziej potrzebna jest nam współpraca i wspieranie się w tym działaniu, wyciąganie wniosków na każdym etapie realizacji programu - dodała. Zapowiedziała, że program Rodzina 500 plus, "w najbliższym czasie" zostanie przyjęty przez rząd.

Premier podziękowała samorządowcom za uwagi, które podnosili w trakcie konsultacji. - Dziękuję za to, że tak aktywnie państwo uczestniczyliście na etapie konsultowania tego programu, w rozmowach, debatach. Te uwagi są bardzo wnikliwe, będziemy je wszystkie analizować i na pewno pomogą nam w tym, żeby wprowadzenie programu przebiegało sprawnie i żeby główny cel, czyli wsparcie rodzin, był bez przeszkód realizowany - zaznaczyła. Jak oceniła, samorządy są bardzo ważnym elementem realizacji programu Rodzina 500 plus.

Założenia projektu

Program Rodzina 500 plus ma zacząć działać od 1 kwietnia. Zakłada przekazywanie nieopodatkowanych 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymać mają wsparcie także na pierwsze dziecko. W piątek zakończyły się konsultacje w sprawie programu, które minister rodziny, pracy i polityki społecznej i wiceministrowie prowadzili w regionach. W spotkaniach brali udział przedstawiciele samorządów, organizacji społecznych i innych podmiotów zainteresowanych programem. Premier podkreśliła, że praca samorządu jest bardzo ważna. - Samorząd jest tym środowiskiem, który na co dzień musi borykać się z najpoważniejszymi problemami, które dotyczą ludzi - powiedziała. Jak oceniła, niezwykle istotna jest współpraca pomiędzy wojewodami, samorządem i rządem. - Bardzo często w pracach finansowych podkreślane jest to, że kolejne zadania cedowane (są) na samorząd bez zabezpieczenia finansowego, tak naprawdę powoduje (to) nie tylko problemy organizacyjne, ale też finansowe. Na pewno ta zła praktyka nie powinna mieć dłużej miejsca - powiedziała szefowa rządu. Premier zadeklarowała, że jej rząd "będzie zawsze cedował zadania", wyposażając samorządy w odpowiednie środki finansowe.

Pierwsze spotkanie

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego stanowi forum wypracowania wspólnego stanowiska rządu i samorządu terytorialnego. Jej zadaniem jest rozpatrywanie problemów związanych z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego i z polityką państwa wobec samorządu, a także spraw dotyczących samorządu terytorialnego znajdujących się w zakresie działania UE i organizacji międzynarodowych, do których należy Polska. Wtorkowe posiedzenie Komisji jest pierwszym spotkaniem po powołaniu rządu Beaty Szydło.

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Raporty: