Z kraju

Szydło o 500 złotych na dziecko: pierwsze wypłaty po pierwszym kwartale przyszłego roku

Z kraju

tvn24Szydło o 500 złotych na dziecko: pierwsze wypłaty po pierwszym kwartale przyszłego roku

- 500 złotych ma rozwiązać realny problem rodzin. Problem, którego nie dostrzega Ryszard Petru i jego środowisko, że nie wszyscy w Polsce zarabiają po kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie, mają doskonałe posady, cieszą się z tego, że dochody pozwalają planować bezpiecznie przyszłość - powiedziała premier Beata Szydło w programie "Kawa na ławę" na antenie TVN24.

- Chcemy żeby pierwsze wypłaty z programu "Rodzina 500 plus" były po pierwszym kwartale przyszłego roku. Planujemy, że to będzie kwiecień - zapewniła premier Beata Szydło w programie "Kawa na ławę" na antenie TVN24. Jak dodała, "projekt wrócił w tej chwili z uzgodnień międzyresortowych". - Kierujemy go teraz do uzgodnień społecznych i następnie trafi do Parlamentu. Będzie procedowany i przyjęty tak, żeby w kwietniu można było już go realizować - dodała.

Wypłaty od kwietnia

Jak mówiła szefowa polskiego rządu pierwsze pierwsze wypłaty z programu "Rodzina 500 plus" mają być realizowane po pierwszym kwartale przyszłego roku. - Planujemy, że to będzie kwiecień - powiedziała Szydło.

- Mapa drogowa, którą przedstawiłam jest konsekwentnie realizowana. Projekt wrócił z uzgodnień międzyresortowych, kierujemy go teraz do uzgodnień społecznych i trafi do Parlamentu. Będzie procedowany i przyjęty tak, żeby w kwietniu można było już go realizować - wyjaśniała.

Nie dla wszystkich?

Premier była również pytana o słowa marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, który kilka dni temu powiedział, że ludzie bogaci powinni się powstrzymać od pobierania 500 złotych, bo inaczej się skompromitują.

- To jest opinia marszałka Karczewskiego, do której miał prawo. W dyskusji słyszałam wielokrotnie podobne opinie i nie od polityków. To będzie decyzja, która będzie należała do każdego - stwierdziła Beata Szydło.

- Projekt zakłada, że to 500 złotych jest kierowane do wszystkich od drugiego dziecka i tutaj nie ma progu dochodowego. Natomiast od pierwszego dziecka w rodzinach, których dochód jest poniżej 800 zł, a w rodzinach których jest dziecko niepełnosprawne 1,2 tys. zł. To jest projekt, który skierowaliśmy do konsultacji - tłumaczyła.

Szydło zapewniała, że rząd chce przeprowadzić bardzo szerokie konsultacje społeczne. - Kierujemy projekt nie tylko do stowarzyszeń, Rady Dialogu Społecznego, nie tylko do organizacji. Ale będzie też możliwość przysyłania swoich uwag przez każdego z obywateli, kto chciałby się na temat projektu wypowiedzieć - mówiła szefowa polskiego rządu.

Problem demografii

"Rodzina 500 plus" ma wzorować się na rozwiązaniach, które funkcjonują w innych krajach zachodnich. - Chcemy przygotować program na wzór programów, które chcą w innych krajach europejskich. Podobne rozwiązania mają Brytyjczycy, Francuzi. Praktycznie każdy kraj prowadzi spójną politykę prorodzinną, bo Europa ma dwa poważne problemy, jednym z najpoważniejszych jest problem demografii - zaznaczyła premier Szydło. I dodała, że rozmawiała na ten temat z premier Wielkiej Brytanii Davidem Cameronon podczas wspólnego spotkania.

Jak powiedziała, rząd chce programem "Rodzina 500 plus" pomóc również "rodzinom, które mają niskie dochody".

Autor: mb//km / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: